Domácí

Koalice SPOLU podpoří v prezidentských volbách tři kandidáty. Vlastního mít nebude

Koalice SPOLU složená z ODS, TOP 09 a KDU-ČSL v úterý představila svou strategii pro prezidentské volby, které se uskuteční na začátku příštího roku. Jejím základním cílem je to, aby tuto funkci zastávala osobnost s demokratickými hodnotami. Podpoří proto tři kandidáty – Petra Pavla, Danuši Nerudovou a Pavla Fischera.

Do voleb, v nichž si Češi vyberou nového prezidenta, zbývají tři měsíce. Svou kandidaturu doposud potvrdily téměř dvě desítky osobností, o vlastním kandidátovi uvažovala i vládní koalice SPOLU. Nakonec se ale rozhodla vydat cestou podpory nezávislých uchazečů.

Na úterní tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že SPOLU vyjadřuje podporu třem kandidátům – generálovi Petru Pavlovi, ekonomce Danuši Nerudové a senátorovi Pavlu Fischerovi. Všichni tři podle něj zastávají demokratické hodnoty, které mají být podle něj hlavním cílem při volbě nového prezidenta.

"Naše členská základna se aktivně zapojí do podpory těchto kandidátů," prohlásil předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Kdyby se do druhého kola dostaly dvě ze tří osobností, které se zástupci SPOLU rozhodli podpořit, koalice se k tomu jasně vyjádří, řekl Fiala. "To by byl pěkný scénář," okomentoval premiér potenciální situaci.

Související obsah

Petr Pavel

Generál ve výslužbě Petr Pavel je podle předvolebních průzkumů jedním z favoritů na nového českého prezidenta. Svou kandidaturu oficiálně oznámil na začátku září. V letech 2012 až 2015 byl nejvyšším představitelem Armády České republiky.

Mezi roky 2015 až 2018 pak zastával funkci předsedy vojenského výboru Severoatlantické aliance. Byl tak prvním zástupcem zemí bývalé Varšavské smlouvy, který nastoupil do nejvyšší vojenské funkce NATO.

V souvislosti s jeho kandidaturou se rozhořela diskuze o jeho předlistopadovém členství v KSČ. Pavel to zpětně označil za chybu, které lituje.

Danuše Nerudová

Ekonomka a bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová svou kandidaturu oznámila již v květnu, spolu s tím zahájila i petiční kampaň, aby získala potřebné podpisy občanů. V srpnovém průzkumu agentury Median získala podporu 11,5 %.

Související obsah

Pavel Fischer

Senátor a diplomat Pavel Fischer svou kandidaturu oznámil v pondělí 3. října. Působil jako poradce Václava Havla a byl velvyslancem ve Francii a Monaku. O prezidentské křeslo usiloval i v roce 2018, kdy se v prvním kole voleb umístil na 3. místě s více než půl milionem hlasů.

Kromě oficiálně potvrzených uchazečů je zde řada osobností, kteří jsou pouze potenciálními kandidáty. Boj o hrad nevylučuje například předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který se ohledně kandidatury chystá vyjádřit v říjnu. ​

Horkými kandidáty jsou podle průzkumů veřejného mínění právě Petr Pavel a Andrej Babiš. Mezi další výrazné uchazeče o křeslo prezidenta patří senátor Marek Hilšer, šéf odborů Josef Středula či Danuše Nerudová.

Ke kandidátům se vyjádřila také komentátorka Lenka Zlámalová:

​Na celou tiskovou konferenci se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz