Domácí

Rusko hrozí jadernými zbraněmi. MANUÁL, co mají Češi případně dělat

Rusko hrozí jadernými zbraněmi. MANUÁL, co mají Češi případně dělat
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Válka na Ukrajině se pro Rusko v poslední době nevyvíjí dobře a prezident Vladimir Putin stále častěji vyhrožuje použitím jaderných zbraní. Přestože útok na Českou republiku je jen velmi málo pravděpodobný, tak je dobré vědět, co v takovém případě dělat.

Ukrajinci v posledních týdnech zaznamenali na bojišti velké pokroky, a ruský prezident Vladimir Putin proto nedávno opět zmínil možné využití jaderných zbraní. NATO jeho slova nebere na lehkou váhu a mělo již varovat své členy. Obavy vzrostly poté, co byl údajně ve středním Rusku spatřen vlak, který by měl mít spojitost s částí ruského ministerstva obrany, které je "odpovědné za jadernou munici, její skladování, údržbu, dopravu a vydávání jednotkám". Vlak měl podle deníku The Times mířit na Ukrajinu.

Nejvíce jsou možným útokem ohroženi Ukrajinci, kteří již zveřejnili podrobný návod, co dělat v případě útoku. Pokyny zveřejňují i další světová média a jasné instrukce jsou připraveny i pro Čechy, byť není příliš pravděpodobné, že by se Česko stalo terčem jaderného útoku.

Před útokem

Než vůbec k nějakému útoku dojde, tak je podle Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) dobré provést správnou přípravu. Ta spočívá ve třech základních bodech:

1. Zjistěte si, kde máte nejbližší bezpečné útočiště nebo kryt civilní ochrany. Kompletní seznam úkrytů si můžete stáhnout zde:

Seznam úkrytů před zbraněmi hromadného ničení

Typ souboru: pdf Velikost: 121.09 kB

​2. Připravte si evakuační zavazadlo. Měly by v něm být nezbytné osobní potřeby, náhradní oblečení a doklady. Přibalit můžete i nouzový balíček s trvanlivými potravinami, dostatkem nápojů, zdravotnickými a hygienickými potřebami, a zejména s léky, funkčním rádiem a svítilnou s náhradními bateriemi.

3. Domluvte si s příbuznými a dalšími blízkými, jak budete komunikovat v případě výpadku mobilních služeb.

Související obsah

Samotný útok

V případě útoku jadernými zbraněmi je nejdůležitější vůbec vědět, že k útoku došlo. Právě k tomuto účelu slouží sirény, které by ale vydávaly jiný zvuk, než běžně dělají první středu v měsíci. "Signál je vyhlašován kolísavým tónem sirény po dobu 140 vteřin a může zaznít třikrát po sobě ve zhruba tříminutových intervalech. Podstatné je, že bezprostředně po tomto signálu následuje mluvená informace upřesňující, o jaký druh nebezpečí jde a jak se mají lidé zachovat," popsala mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Pavla Jakoubková.

Pokud útok skutečně začne, tak se mají lidé podle SÚJB okamžitě schovat ve sklepech, krytech nebo jiných podzemních prostorech se silnými betonovými zdmi. Dveře i okna mají zavřít a vypnout ventilaci.

Po útoku

Opatrnost je na místě i po útoku. Lidé by opět měli dodržet tři základní věci, varuje úřad:

1. Než po útoku vyjdete ven, počkejte kvůli možnému radioaktivnímu spadu alespoň několik hodin.

​2. Při opuštění krytu si dýchací cesty kryjte šátkem nebo respirátorem, zabráníte tak vdechnutí radioaktivních látek.

3. Po příchodu do bezpečí se rychle osprchujte a vyměňte oblečení, abyste předešli dalšímu šíření kontaminace.

Související obsah

Jodové tablety

Po vypuknutí války 24. února začali Češi rychle vykupovat v lékárnách jodové tablety. Podle odborníků jsou ale při útoku jadernými zbraněmi v podstatě zbytečné. Jód sice pomáhá jako opatření při úniku radiace. Jaderné zbraně ale fungují trochu jinak a jejich hlavní účinek je tepelný a mechanický. 

"Jodové tablety jako ochrana před radiací při použití jaderné zbraně jsou v podstatě nanic," upozornila předsedkyně SÚJB Dana Drábová. "Pokud bychom opravdu připustili možnost jaderného útoku, tak jód už vůbec nehraje roli. Tam jsou spíš důležité mechanické účinky, tlaková vlna," uvedl praktický lékař Cyril Mucha.

Jak reálná je jaderná válka? Expert zhodnotil možná rizika a důsledky:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz