Domácí

České školy nemají peníze na pomůcky. Ředitel musí sáhnout učitelům na platy

České školství se potýká s finanční krizí. Oproti minulému roku jde ze státního rozpočtu na vzdělání o jednu miliardu korun méně. Tím pádem školy nemají finance na pomůcky pro své žáky. Ředitelé dokonce tyto peníze začnou brát přímo učitelům z jejich platů. Ti obratem pohrozili, že za takových podmínek ze školství raději odejdou.

Štefan Klíma je ředitelem střední školy v Mladé Boleslavi 11 let. Aby neměl ve školním roce pro více než 400 studentů v oboru cukrář a pekař peníze na pracovní pomůcky, nepamatuje. "My nemůžeme koupit dětem to, co potřebujeme, tedy vybavení na dílny, pracovní oblečení. Snížíme kvalitu vzdělávání. My to dělat nechceme, ale stát nás k tomu nutí," prohlásil. Například v učebně pro cukráře potřebují pravidelně obnovovat vybavení jako nože, mísy, metličky či váhy. Letos na to peníze ale nejsou.

Finanční propast se týká konkrétně fondu ONIV, tedy ostatních neinvestičních výdajů. Do tohoto fondu školám spadají peníze na pomůcky, školení, dopravu na plavecký výcvik, nebo nemocenské. Školy tyto peníze dostávají formou příspěvku na žáka na rok. Podle zástupců škol jsou ale nedostatečné. "Musíte to vyřešit tím způsobem, že si ty peníze vezmeme z platů učitelů. Učitel přijde v řádu o 1 500 korun měsíčně na výplatě," řekl Klíma.

Související obsah

​To se ale učitelům nelíbí a mnoho z nich chce svou práci pověsit na hřebík. "Hrozí odliv učitelů ze školství. Vláda neplní své programové prohlášení, reálné platy učitelů klesají," okomentoval prezident Pedagogické komory Radek Sárközi.

"Prostředky na ONIV sice poklesly, ovšem rozpočty škol byly navýšeny o prostředky z Národního plánu obnovy," uvedla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

"Rozhodně v žádném případě. Co se týká toho plánu národní obnovy, tam je naprosto cílené, na co to škola může použít, a rozhodně tyto finance nemůže přesunout na ONIV," reagoval místopředseda sněmovního Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu mládež a tělovýchovu Zdeněk Kettner (SPD).

Na tyto peníze z evropských fondů ale dosáhne jen polovina škol, které se zapojily do výuky nové Informatiky. Školské odbory varují, že nedostatek financí ve fondu ONIV může rodičům žáků zvýšit příspěvky do fondu SRPŠ.

rod, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz