Domácí

Mariana se přiotrávila cuketou. Takto poznáte, jestli zelenina není jedovatá

Patříte-li k milovníkům cukety, měli byste se mít na pozoru. Tato oblíbená zelenina se může stát vaším velkým nepřítelem. Obsahuje totiž kukurbitacin – toxin, který způsobuje otravu. To se stalo i čtenářce TN.cz Marianě, která se na redakci obrátila, aby upozornila ostatní.

Domácí cukety jsou oblíbenou letní zeleninou. Při jejich konzumaci je ale nutné být na pozoru. Nerozumná konzumace totiž může způsobit zdravotní komplikace. Problémy měla i paní Mariana ze středních Čech, která se na redakci obrátila.

"Ráda bych upozornila na otravu kukurbitacinem z cuket," napsala redakci. Že její příznaky odpovídají mírné otravě z cuket, jí potvrdili i na Toxikologickém ústavu. Paní Mariana tak chce varovat ostatní, aby si dali pozor.

Otrava kukurbitacinem se může stát nepříjemným společníkem. Způsobuje zažívací potíže, průjem, bolesti v břiše, křeče a zvracení. V horších případech ale může nastat i dehydratace.

Podle Kateřiny Kotíkové, vedoucí lékařky Toxikologického informačního střediska, je v případě lehčích obtíží nejlepší vyřešit problém živočišným uhlím. Při výskytu vážnějších symptomů se doporučuje vyhledat lékaře.

Související obsah

Otravě se ale dá snadno předejít. Podle lékařky je důležité zejména to, kde cuketu pořizujeme. "Ty, které se prodávají v obchodech, by kukurbitacin obsahovat neměly, nebo jen v minimálním množství," tvrdí Kotíková. 

Cukety ze zahrádky naopak nemusí být šťastnou volbou. Jsou totiž mnohem náchylnější k tvorbě kukurbitacinu. Může se stát, že podomácku vypěstovaná cuketa neroste v nejlepších podmínkách a zahrádkář tak sobě i zelenině nevědomky škodí.

Související obsah

Jak poznat cuketu s vyšším množstvím kukurbitacinu

Ještě lepší je ale vědět, podle čeho cuketu s vysokým obsahem toxinu poznat. To naštěstí není těžké. Důležité je jen vědět, na co se soustředit. "To, že cuketa obsahuje velké množství kukurbitacinu, se projevuje tím, že je hořká," zdůrazňuje lékařka. 

Rozhodně ale není nutné se této zelenině vyhýbat. Toxiny se vyskytují zejména v okolí stopek u starších plodů. Pokud budete sklízet jen mladé cukety, je pravděpodobné, že se s otravou nesetkáte. Cukety jsou navíc velkým zdrojem vlákniny a vitaminů.

Čeští zelináři mají ve skladech spoustu zeleniny, nemohou ji prodat:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz