Zahraničí

Jaderné zbraně u českých hranic? Polsko je chce kvůli Rusku

Jaderné zbraně u českých hranic? Polsko je chce kvůli Rusku
Polský prezident Andrzej Duda | Zdroj: Profimedia

Ruský prezident Vladimir Putin nedávno zopakoval hrozbu, že může použít jaderné zbraně. Svět jeho slova nebere na lehkou váhu a chce být připraven. Polsko proto chce mít na svém území jaderné zbraně a těžit by z toho mohlo i Česko.

Válka na Ukrajině se pro Rusko nevyvíjí podle jeho představ, a Vladimir Putin proto nedávno opět zmínil možnost použití jaderných zbraní. Jeho slova sice ve čtvrtek mírnila mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová, když uvedla, že se Rusko drží zásady, že jaderná válka je nepřípustná. Západ doufá, že tak neučiní, ale chce být raději připraven. Nejvíce nervózní je logicky Ukrajina, ale velké obavy má také Polsko. 

Polský prezident Andrzej Duda v rozhovoru pro polský list Gazeta Polska uvedl, že by jeho země ráda měla na svém území jaderné zbraně. "Problém je především v tom, že nemáme jaderné zbraně," uvedl Duda. Nicméně Polsko prý už pracuje na možném řešení problému. "Vždy existuje potenciální možnost podílet se na programu sdílení nukleárních zbraní. Hovořili jsme s americkými představiteli o tom, zda USA takovou možnost zvažují. Toto téma je otevřené," dodal polský prezident.

Konkrétně jde o program, který umožňuje členským zemím NATO bez jaderných zbraní, aby se mohly podílet na plánování jejich použití ze strany NATO. Zbraně jsou v takovém případě umístěny na území dané země, ale zůstávají pod kontrolou USA a hlídá je americká armáda.

Dopad na Česko

Jaderné zbraně mají z členských zemí NATO Spojené státy, Velká Británie a Francie. USA už dříve v rámci programu rozmístily tyto zbraně v dalších pěti členských státech, a to Belgii, Německu, Itálii, Nizozemsku a Turecku.

Související obsah

Všechna tato místa jsou ale od Česka na jinou stranu než Rusko. Proto by ​podle vojenského publicisty Jiřího Vojáčka byly zbraně na území Polska pro Českou republiku výhodou. "Reálně mezi námi a Ruskem bude existovat země, která má jaderné zbraně. Kdyby Rusové zaútočili, tak je Poláci mohou po dohodě s Američany použít," řekl Vojáček pro TN.cz. 

Jaderné zbraně i v Česku?

V Česku se o umístění jaderných zbraní na našem území veřejně příliš nedebatuje. "U nás se o tom čas od času mluví, ale debata je spíše na začátku. V Polsku už to bylo součástí předvolební kampaně," dodal Vojáček.

Zda a kdy by Polsko zbraně mohlo mít, není jasné. Bílý dům uvedl, že takovou žádost zatím neobdržel. "Nejsme si vědomi tohoto problému a odkázali bychom vás na polskou vládu," řekl americký úředník britskému deníku The Guardian.

Češi si dělají legraci, že si vezmou část Ruska. Podívejte se na nejlepší vtipy:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz