Domácí

Jaká zima nás čeká? Příroda napovídá, na co se máme připravit. PŘEDPOVĚĎ

Zima se pomalu, ale jistě blíží. O tom, jaká bude, se každý rok dohadují odborníci i laici. Jestli se budeme muset navlékat do hrubých kožichů, nebo postačí lehčí bunda, však můžeme snadno zjistit. Stačí se dívat na přírodu kolem nás.

Nejednoho člověka zajímá, jestli se letos dočkáme pořádné sněhové nadílky a zda se budeme muset připravit na kruté mrazy. Odborníci už nyní mají jasnou představu, co nás v dalších měsících čeká.

Stačí se jen dobře dívat kolem sebe. V přírodě totiž existuje spousta jevů, ze kterých lze s větší či menší pravděpodobností usuzovat, jaké bude následující období.

Související obsah

Experti se shodují, že teplá zima nás letos rozhodně nečeká. "Spíš bude tvrdší. Teď na polích řešíme napadení hrabošem. Je jich mnoho a stále se množí. Pokud to tak bude pokračovat, tak problémy budeme mít pak i na jaře," řekl TN.cz zemědělec Václav Koutný.

Myslivci na podzim mimo jiné sledují, jak se v lesích zbarvuje zvěř. "Já bych podle nějakého obecného chování a životních zkušeností predikoval, že by mohla být zima chladnější, než jsme byli zvyklí," sdělil člen Českomoravské myslivecké jednoty Jiří Mezenský.

Podle Mezenského se příroda vrací do normálu. Je třeba proto počítat, že se budou střídat roční období tak, jak jsme byli zvyklí. "Podle zkušeností z loňska, kdy byla jedna skupina zvěře přebarvená a druhá nikoli, tak to letos vypadá normálně, ba přímo učebnicově," doplnil Mezenský.

Podobu zimy navíc můžeme vyčíst například z padání listů nebo množství plodů na stromech a keřích. Napovědět může i vzhled růží na záhonech. Ty hezké totiž znamenají pěkný podzim a pozdní nástup chladných dnů. Někteří navíc věří, že to, jak bude, se dá zjistit i z cibule vypěstované na zahrádce. Důležité jsou její slupky. Pokud jich má hodně, zima bude tuhá.

Související obsah

Také meteorologové už znají první předběžný výhled na následující měsíce. "Měla by to být teplotně průměrná až slabě nadprůměrná zima. To ale nevylučuje, že by se nemohla vyskytnout chladnější období, jako tomu bylo během té loňské," uvedl meteorolog Petr Dvořák.

Počasí navíc může ovlivnit také polární vír. "Předpověď Evropského centra pro střednědobé předpovědi počasí ukazuje snížení síly stratosférických větrů koncem podzimu a začátkem zimy, což je signál pro oslabení polárního víru. To by znamenalo lepší zprávy pro milovníky pravého zimního počasí," vysvětlila meteoroložka Dagmar Honsová.

Lidé se už začínají připravovat na zimu. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz