Zahraničí

Putin nežertuje, prohlásil Biden. Svět je nejblíž k jaderné zkáze od kubánské krize

Americký prezident Joe Biden přiznal, že jaderné hrozby Vladimira Putina nebere na lehkou váhu, naopak před nimi důrazně varoval. Prohlásil, že svět je nejblíž jaderné zkáze od kubánské krize v roce 1962. Riziko použití jaderných zbraní ze strany Ruska je podle něj reálné, protože Putinova armáda má na Ukrajině nevalné výsledky.

O hrozbě jaderné apokalypsy prezident Biden hovořil na čtvrteční dobročinné akci Demokratické strany. Hlava Ruské federace je člověk, kterého Biden dle svých slov dobře zná. Konstatoval, že když Putin mluví o použití jaderných, biologických či chemických zbraní, tak nežertuje.

"Poprvé od kubánské raketové krize máme přímou hrozbu použití jaderných zbraní. Nemyslím si, že existuje něco jako možnost snadno použít taktickou jadernou zbraň, aniž by to skončilo apokalypsou," varoval šéf Bílého domu.

Zpravodajský web CNN v reakci na tyto výroky napsal, že je zarážející, že prezident mluví tak otevřeně, zatímco jeho spolupracovníci od Národní bezpečnostní rady až po Pentagon hovoří mnohem odměřeněji a říkají, že hrozby sice berou vážně, ale nevidí žádný zásadní posun postoje Kremlu.

Související obsah

​Biden dodal, že se snaží přijít na to, jaké má Putin východisko ze současné situace. "Jak najde cestu ven? Jak se z toho dostane, aniž by ztratil nejenom tvář, ale i významnou moc v Rusku?" řekl prezident. V reakci na Bidenova slova úředníci z Bílého domu pro CNN zdůraznili, že nezaznamenali žádné změny v ruském postoji k jaderným zbraním.

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského si je Putin dobře vědom důsledků, které by nastaly při použití jaderných zbraní. "Myslím, že jasně chápe, že po použití jaderných zbraní už nebude schopný si zachránit vlastní kůži. Což nebude, tím jsem si jistý. Myslím, že tohle by mu svět nikdy neodpustil," citoval deník The Guardian Zelenského proslov, který pronesl pro australský výzkumný institut Lowy Institute.

Evropská unie tento týden rozhodla o dalším balíčku sankcí proti Rusku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz