Domácí

Těžba v dole Turów až do roku 2044? Tvrdá rána pro Čechy žijící na severu

Těžba v dole Turów až do roku 2044? Tvrdá rána pro Čechy žijící na severu
Důl Turów. | Zdroj: TV Nova

Hnědouhelný důl Turów získal od polských úřadů nové pozitivní posouzení vlivu těžby na životní prostředí (EIA). Rozhodnutí může umožnit pokračování těžby až do roku 2044. Obyvatelé na české straně hranice se obávají zejména ztráty podzemní vody a poklesu půdy. Ekologická organizace Greenpeace proto chystá žalobu.

Důl Turów se nachází na trojmezí Polska, Česka a Německa. V pátek získal nové kladné posouzení EIA, a tak hrozí, že se tam bude těžit až do roku 2044. Povolení EIA přitom soud již dříve zrušil, a tak se polské úřady znovu zabývaly připomínkami. Podle expertní organizace Frank Bold však nové rozhodnutí vychází ze zastaralých dat, kvůli kterým budou lidé na české straně hranice dál přicházet o vodu.

"V únoru 2022 polský soud po odvolání našich právníků rozhodl o zrušení takzvané doložky okamžité vykonatelnosti pro posouzení EIA. Tím umožnil pozastavit těžbu do doby, než se posoudí nesprávná data uvedená v posouzení EIA. Takový postup stanoví evropské právo, polský provozovatel dolu však těžil bez ohledu na tuto podmínku dál. Polsko se tak dopouštělo porušování evropského práva, což je nepřijatelné. Je proto nevyhnutelné obrátit se znovu na Evropskou komisi a s Polskem dojednat změny," sdělila redakci TN.cz právnička organizace Petra Kalenská.

Související obsah

​Frank Bold proto zvažuje ve spolupráci s ekologickou organizací Greenpeace žalobu. "Těžba probíhá na úkor zásob české vody, zdraví a kvality života českých, německých i polských obyvatel. Ani ztráta české vody není ve skutečnosti dostatečně kompenzovaná. Miliarda korun, kterou Polsko poslalo České republice, nestačí ani na výstavbu potřebných vodovodů pro místní obyvatele, natož aby řešila mizející vodu v krajině. Podzemní stěna, jejíž výstavbou česká vláda obhajovala mezinárodní dohodu, odtok vody nedokáže zastavit. Nedávno to svým výrokem potvrdila i končící ministryně životního prostředí Anna Hubáčková. Prokazují to však také měření, která zaznamenala další úbytek vody," upřesnila pro TN.cz koordinátorka uhelné kampaně v Greenpeace ČR Nikol Krejčová s tím, že organizace podá Evropské komisi i stížnost na českou vládu.

Hubáčková nedávno řekla, že smlouva nikdy neměla ochránit zásoby pitné vody a že je to prý fáma. Tím však popřela argumentaci samotné vlády při obhajování smlouvy. Podle radního Libereckého kraje Václava Židka (Piráti) zřejmě došlo k nějakému komunikačnímu šumu.

Související obsah

​"Samozřejmě že ochrana zásob pitné vody pro české obyvatele byla během všech jednání prioritou číslo jedna, vyjádření paní ministryně neumím vysvětlit. Co se týče nového posouzení EIA, akceptujeme výrok polského soudu, ačkoliv jsme se zkoušeli odvolat. Aktuálně máme mezinárodní dohodu, podle České geologické služby není lepší dohoda technicky možná. Bariéra v podobě podzemního valu by měla být funkční až tak za pět až šest let," uvedl Židek pro TN.cz a dodal, že kraj se žaloby nebude účastnit.

S tím však nesouhlasí Zuzana Pechová ze Sousedského spolku Uhelná, která redakci TN.cz potvrdila, že voda se na české straně ztrácí stále dál. "V žádném případě se neprokazuje, že by ta bariéra fungovala. Region bude čelit vážným problémům. Rozhodnutí polských úřadů je navíc celé špatně, protože vychází ze zastaralých údajů," doplnila.

Související obsah

​Česká vláda se k celé záležitosti odmítla vyjádřit s tím, že problém je v gesci ministerstva životního prostředí. "Ministerstvo není účastníkem v řízení o přezkum polského povolení EIA. Zatím jsme žádné informace od polské strany ohledně zmíněného povolení neobdrželi. Podle mezivládní dohody má polská strana výsledky přezkumu poskytnout České republice. Ministerstvo se proto dále vyjádří až poté, co dokumenty obdrží a prozkoumá," vzkázala redakci TN.cz mluvčí ministerstva Beata Berníková.

Polsko zaplatilo České republice kompenzace za důl Turów:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz