Počasí

Evropu zasype extrémní množství sněhu, naznačuje chování polárního víru

Evropu zasype extrémní množství sněhu, naznačuje chování polárního víru
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Polární kruh zasypalo více sněhu, než bývá v říjnu obvyklé. Podle odborníků to může znamenat, že extrémní sněhová nadílka letos v zimě čeká i Evropu. Stát za tím má atmosférický jev, jehož chování naznačuje blížící se intenzivní ochlazení už delší dobu.

Polární vír dává letos meteorologům zabrat. Po známkách předčasného kolapsu ze závěru září se jeho vývoj ustálil, v oblasti pod jeho formací je ale nepoměrně větší množství sněhu než v uplynulých letech.

V nejnovější studii o tom informuje odborný portál Severe Weather. "Zimní počasí na severní polokouli je kombinací různých faktorů. Ukazuje se, že jedním z nich je i obří říjnová sněhová pokrývka způsobená polárním vírem. Ta pravděpodobně přinese více sněhu a velmi nízké teploty do Evropy a Spojených států," uvedli experti.

Konstantní teploty pod nulou jsou podle nich naprostou jistotou. "Vyskytnou se i anomálie, kdy se výrazně oteplí," předpovídají meteorologové. "Zima a mráz ale budou vlivem polárního víru, který vytvořil rozsáhlou sněhovou pokrývku nad Sibiří, převažovat," doplnili.

Související obsah

​Česko se v příštích dnech může těšit na dozvuky tereziánského léta. Pro něj jsou charakteristická mrazivá rána a večery, ale také prosluněné a teplejší dny.

"Tlaková výše se bude ze střední Evropy přesouvat dále k východu a počasí u nás od západu ovlivní brázda nižšího tlaku vzduchu. Postupně k nám bude kolem tlakové níže nad severozápadní Evropou proudit teplý vzduch od jihozápadu. V závěru období bude jeho příliv slábnout," popsal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Až do soboty se budou teploty pohybovat od 14 do 18 stupňů Celsia, v neděli se vyšplhají dokonce na 21 stupňů. V noci spadnou k 10 až 6 stupňům. Od příštího týdne se začne opět ochlazovat.

Podzimní počasí má vliv na psychický stav:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

K tématu Počasí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz