Domácí

Následky covidu sužují miliony lidí, zjistila nová studie. Trápí dokonce i Čechy

Následky covidu sužují miliony lidí, zjistila nová studie. Trápí dokonce i Čechy
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

Skotská studie poskytla silné důkazy o existenci dlouhodobých následků onemocnění covid-19. Lidé trpí například chronickou únavou, bolestí na hrudi, sníženou mentální funkcí, dušností, někdy dokonce musí přestat pracovat. Podle uznávaného epidemiologa se někteří z dlouhodobého onemocnění virem nikdy nezotaví.

Jedna z posledních studií, které se zúčastnilo 100 tisíc respondentů, ukázala, že jeden člověk z 20 se z koronaviru nevzpamatuje ani po více než půlroce od prodělání nemoci. Téměř polovina z dotazovaných (42 %) uvedla, že se po vyléčení začala cítit jen o něco málo lépe, napsal Washington Post.

Objevovaly se u nich dlouhodobé symptomy. Nejčastěji zahrnovaly dušnost, bušení srdce, bolest na hrudi, zamlžení vzpomínek a sníženou mentální schopnost. Příznaky byly nejhorší u pacientů, kteří byli během akutní infekce hospitalizováni.

Související obsah

"Platí, že pacienti, kteří prodělají horší průběh, mají větší pravděpodobnost dlouhodobých následků. Děsivé však je, že počet případů postcovidu v obrovské míře převyšuje počet závažných průběhů. Znamená to, že i u lidí s lehkým průběhem se mohou vyvinout dlouhodobé následky. To je obrovský problém veřejného zdraví," řekl ředitel rehabilitačních inovací pro zdravotnictví v Mount Sinai v New Yorku David Putrino.

"Existuje mnoho různých dopadů dlouhodobého covidu, které ohrožují zdraví, ale i kvalitu života. Od zaměstnání, školní docházku až po obyčejnou schopnost postarat se sám o sebe," upřesnila vedoucí studie Jill Pellová z University of Glasgow.

Související obsah

S tím souhlasí i mikrobiolog Václav Hořejší. "Nedá se vyloučit, že někteří lidé budou dlouhodobým covidem trpět až do smrti. Takové případy už pravděpodobně existují a já bych je určitě dokázal nalézt, jsou popsány i v literatuře. Postcovid u pacientů trvá léta a u některých může být doživotní," varoval Hořejší.

Vládní odhady Spojených států amerických také potvrdily, že 7 až 23 milionů Američanů trpí vleklým covidem-19. Přetrvávají u nich stále problémy spojené s onemocněním. 

"Myslím, že my určitě nejsme žádnou výjimkou. Trochu se to liší mírou proočkovanosti populace," vysvětlil Hořejší. Předpokládá, že postcovidovým syndromem trpí v Česku podobné procento lidí jako v nové skotské studii.

"Střízlivé odhady ukazují, že 5 až 10 % Čechů po prodělání covidu bude po 12 a více týdnech od vzniku choroby vykazovat objektivní známky orgánového postižení, ať už s, nebo bez přítomnosti adekvátních symptomů," řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Související obsah

"Dominující postižení postcovidových pacientů se jednoznačně týká respiračního systému, nicméně dlouhodobý covid může postihnout řadu dalších tělesných funkcí. Proto je celosvětově doporučován komplexní přístup s centrální rolí praktického lékaře a pneumologa s nutností využívat mezioborovou spolupráci," dodal Ondřej Jakob.

"Čím více je populace proočkovaná, tím více se snižuje i riziko dlouhodobých následků, zvláště těch těžkých," popsal Václav Hořejší a doplnil, že se dá říct, že i opětovné nakažení lidí a s tím propojená "promořenost" národa před těžším průběhem viru chrání. 

Počet nakažených koronavirem v Česku roste. Ministerstvo spustilo novou očkovací kampaň:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz