Zahraničí

Nová varianta covidu přichází. Protilátky pro ni nejsou překážkou

Nová varianta covidu přichází. Protilátky pro ni nejsou překážkou
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

S nadcházející chřipkovou sezonou už třetím rokem opět posiluje covid-19. V posledních měsících se objevilo alespoň 200 subvariant obávané nemoci. Jednou z nich je subvarianta XBB, která údajně zvládá překonat protilátky, jež si imunitní systémy nakažených vybudovaly po prodělání nemoci nebo očkování.

Podzim je v plném proudu a s ním opět naskakují epidemiologům vrásky na čele. Toto roční období totiž už třetím rokem přináší posílení vlny covidu, která opět opadá až na jaře. A i když se počty nakažených zatím daří držet na relativně nízkých číslech, brzy se to může změnit k horšímu.

Varianta omikron, která dominuje už od letošní zimy, totiž neustále mutuje v různé subvarianty. Za posledních několik měsíců jich přibylo přibližně dvě stě. S nimi roste potenciál vzniku nových a nepředvídatelných subvariant, které mohou napáchat značné škody. A to i u lidí, kteří už mají protilátky.

Související obsah

Právě takovou hrozbou je subvarianta s kódovým označením XBB. Ta se poprvéPočet nakažených covidem roste. Ministerstvo spustilo novou očkovací kampaň objevila v jihovýchodní Asii, zejména v drobném státě Singapur. Odtamtud se už ale rozšířila například také do Spojených států nebo do Indie.

Epidemiologové se XBB obávají zejména kvůli tomu, že by mohla obejít protilátky získané po prodělání covidu či očkováním. "Je pravděpodobné, že jde o subvariantu nejvíce schopnou unikat protilátkám," sdělil portálu Daily Beast infektolog Amesh Adajla. Zároveň však dodal, že protilátky stále chrání před těžkým průběhem. Lék paxlovid podle něj také zůstane vůči viru účinný.

Související obsah

Uklidňující je však skutečnost, že i pokud se subvarianta XBB rozšíří, masové umírání nás s nejvyšší pravděpodobností nečeká. "Příznaky XBB jsou lehké. Jde především o horečky a bolest v krku," uvedl pro portál Economic Times epidemiolog Sunil Kumar.

Podobný optimismus vykazuje také vláda Singapuru, kde se subvarianta poprvé objevila. "Nejsou žádné důkazy, že by XBB způsobovala těžší průběh než předchozí subvarianty. Naopak, naše data ukazují, že pacienti s XBB mají až o 30 procent nižší šanci na hospitalizaci v porovnání s variantou omikron BA.5," uvedla singapurská vláda. Za poslední měsíc podle ní nedošlo k žádnému nárůstu úmrtí s nemocí covid-19.

Počet nakažených covidem roste. Ministerstvo spustilo novou očkovací kampaň: 

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz