Domácí

Ve velkých městech už se poskládaly koalice. V Praze politici stále otálejí

Zatímco v řadě měst a obcí už povolební vyjednávání skončila, v Praze se koalici pořád složit nedaří. Se sestavením nového vedení hlavního města si dávají politici načas, jako by zkoušeli, kdo z nich první sleví ze svých požadavků.

Volby v Praze dopadly z pohledu skládání koalice podle odborníků neprakticky. Během necelého měsíce od voleb se zatím politici na ničem zásadním neshodli, ale stihli se jen napadat. Jednání komplikovala osoba Jana Wolfa (KDU-ČSL), který je obžalovaný v kauze údajného manipulování sportovních dotací. Situace se prý ale zlepšuje.

"Dnešní schůzka konečně probíhala pracovně, bez invektiv a napadání," oznámil ve středu lídr kandidátky SPOLU pro Prahu Bohuslav Svoboda (ODS). Podle koalice SPOLU prý jednání brzdilo povýšené chování Pirátů. "Od povýšeneckého přístupu jsou tady jiní. Některá vyjádření zástupců SPOLU se neshodují se neshodují úplně s tím, co bylo řečeno na předchozích jednáních, tak tyhle záležitosti jsme si tam vyjasňovali," řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Související obsah

Rozložení sil v radě v úterý prý obě strany neřešily a jednání se tak znovu natahují. "Je to podle mě důsledek toho, že se tady setkala tři silná ega, pana Svobody ze Spolu, pana Hřiba za Piráty a pana Čižinského za Prahu Sobě, já si myslím, že tu situaci nepůjde vyřešit, aniž by někdo z toho svého ega ubral," upozornil politolog Jan Herzmann. 

"Nebyl bych pesimista, co se týče údajné bezvýchodnosti jednání, myslím si, že skutečně tady jsou jednak komplikované osobní vztahy a jednak všechny strany vykládaly své karty na stůl a v okamžiku, kdy půjde do tuhého, se budou muset dohodnout," řekl politolog Petr Jüptner. "Jsem přesvědčen o tom, že jakkoli se ta jednání v tuto chvíli jeví jako bezvýchodná, nevylučoval bych, že v jeden moment bude velmi rychle oznámen vznik koalice," doplnil.

Lídr hnutí STAN Petr Hlaváček tvrdí, že s koalicí SPOLU i přes sliby zatím nejednal. I podle něj jednání váznou kvůli silným egům. "Oni řekli, že ano, ale až potom co se sejdou s Prahou sobě a Piráty, to už proběhlo, čili očekáváme teď nějakou výzvu. Vnímám samozřejmě různé osobní animozity," prohlásil.

Související obsah

"Nejprve se tady zkouší dávat dohromady koalice na vládním půdorysu, kde se za mě trošičku upozaďují vztahy personální a obsahové. Zatím schůzky, které proběhly, byly dvakrát se SPOLU a jednou s Piráty, mě překvapila ta míra shody s Piráty," uvedl lídr kandidátky ANO Patrik Nacher. Hnutí ANO by si prý koalici s Piráty představit dokázalo, vzhledem k společnému jednání se tato spolupráce nedá vyloučit. Poslední slovo ale bude mít krajské pirátské fórum.

Podle odborníků nemají Piráti co ztratit, i kdyby měli zůstat v opozici. "Pokud vyjednávání Piráti s koalicí SPOLU ukončí, protože budou mít pocit, že koalice Spolu není ochotná přistoupit na jejich požadavky, tak můžou v klidu odejít do opozice, a být velmi tvrdou opozicí," myslí si politický komentátor Lukáš Jelínek.

kdu, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz