Zahraničí

S Putinem už se nepočítá. Ruští politici se sejdou kvůli plánu na převzetí moci

S Putinem už se nepočítá. Ruští politici se sejdou kvůli plánu na převzetí moci
Ruský prezident Vladimír Putin | Zdroj: Profimedia

Bývalí ruští poslanci, někteří opoziční politici a další kritici Vladimira Putina se chtějí na začátku listopadu sejít poblíž polské Varšavy, aby projednali plán na převzetí moci po Putinově pádu. Má jít o schůzku "pro svobodné Rusko".

V paláci patřícímu Polské akademii věd v obci Jablonna se bude mezi 4. a 7. listopadem konat kongres. Zúčastnit se ho mají bývalí poslanci, někdejší státní úředníci a představitelé samospráv i aktivisté z ruské opozice, kteří odsuzují Putinův režim a anexi několika ukrajinských oblastí, informuje polský list Rzeczpospolita.

Podle organizátorů účast přislíbilo zatím 50 lidí. Očekává se, že dorazí například Ilja Ponomarjov, tedy jediný poslanec ruské Dumy, který v roce 2014 hlasoval proti anexi Krymu. Dále se mluví o advokátu Marku Fejginovi, bývalém poslanci Gennadijovi Gudkovovi nebo advokátce Jeleně Lukjanovové.

Účastníci kongresu plánují přijmout prohlášení o zásadách, na nichž má stát svobodné Rusko. Má jít o dokument, který bude základním kamenem nové ruské ústavy. Rusové chtějí jednat také o "národním odporu" proti Putinovu režimu v Rusku i v zahraničí.

Související obsah

​"Je zřejmé, že poté, co Ukrajina zvítězí, začnou se v Rusku dít nezvratné procesy. Začínáme proces vytváření alternativních úřadů, které budou moci převzít otěže vlády po Putinově pádu. Ve Varšavě uděláme první krok tímto směrem," řekl listu Rzeczpospolita Aleksiej Baranowski, ruský opoziční aktivista a jeden z organizátorů kongresu.

"Putina nelze porazit bez účasti Rusů. Nejde jen o obranu ukrajinského území, ale také o to, aby režim v Rusku nevydržel a aby se Kreml nemohl dopouštět další agrese," upozornil pak ruský fyzik a ministr ve vládě někdejšího premiéra Michaila Kasjanova Vladimir Ponomarjov, otec Ilji Ponomarjova. "Situace v Rusku se stále zhoršuje, musíme odsunout stranou všechny osobní ambice, sjednotit se a pustit se do práce," dodal.

O možném převratu v Kremlu se v posledních týdnech mluví čím dál častěji – a to zejména kvůli výhrůžkám Ruska o možném použití jaderných zbraní. Vladimir Putin se však podle zdroje z britské vlády k tomuto kroku neuchýlí. Nedovolila by mu to vojenská elita. Pokud by Putin prosazoval jaderný útok, čelil by pravděpodobně vojenské vzpouře a odstranění od moci (více informací najdete zde).

Putin vyhlásil stanné právo v anektovaných oblastech:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz