Domácí

EU chce propojit železnice. Lidem bude na cestu mezi státy stačit jeden lístek

Předmětem pátečního jednání evropských ministrů dopravy v Praze byla především železniční doprava. Cílem ministrů bylo dohodnout společné podmínky pro lepší železniční propojení zemí Evropské unie. Vzniknout by mělo několik spojnic mezi jednotlivými státy. Česká republika by v tomto ohledu nebyla výjimkou.

Konference ministrů Evropské unie v Praze pokračovala v pátek schůzi ministrů dopravy. Celkem se jednání účastnilo 27 ministrů ze zemí EU. K nim se navíc připojili ministři dopravy ze Švýcarska, Norska a Moldavska.

Hlavním programem jednání byla celoevropská dohoda ohledně dopravy zeměmi Unie. Konkrétně se schůze týkala revize programu TEN-T, který má za cíl vytvořit jednotnou dopravní síť. Ministři se v jednání soustředili zejména na rozvoj železniční dopravy.

Související obsah

V plánech programu TEN-T je propojení železničních sítí evropských států. Příkladem jsou například vlakové trasy, které spojují evropské metropole. Jde například o trasy mezi nizozemským Amsterdamem a německým Berlínem, francouzským Lyonem a italským Turínem nebo španělským Madridem a francouzskou Paříží.

Výjimkou není ani Česko. "V plánech je také vytvoření železniční trasy Berlín-Praha-Vídeň nebo spojení Rakouska a Polska přes Českou republiku," uvedl po schůzi ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Železnice by se podle plánů Evropské unie měla také dále rozšiřovat na východ. Unii jde o lepší propojení také s Moldavskem a Ukrajinou, které nedávno získaly status kandidátské země. "Naopak chceme oslabit spojení do Běloruska a Ruska," řekl Kupka.

Související obsah

Součástí plánů jen i tzv. ticketing, tedy možnost si zakoupením jednoho lístku zajistit cestu přes několik unijních států. Cestující z Prahy do Paříže by si musel tedy zakoupit pouze jednu jízdenku, na kterou by mohl přestupovat všemi vlaky na své cestě.

Dalším problémem, kterým železnice v současné době čelí, jsou drahé energie. Podle plánů Evropské unie je třeba snížit množství elektřiny, které vlaky spotřebovávají. Současně chystají možnost napojení vlakových stanic na lokální trvalé zdroje energie. Podle Kupky už tímto systémem vlaková stanice v zahraničí běžně disponují.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz