Domácí

Opozice nechce růst platů politiků. Tvrdě pracujeme, hají se vládní poslanci

Opoziční poslanci protestují proti růstu platů politiků. Hnutí ANO i SPD už podaly do Sněmovny návrhy, aby se platy politiků opět zmrazily. Ale vláda to neplánuje, růst platů je podle zástupců kabinetu vzhledem k inflaci v pořádku.

Začalo to nářkem zástupců justice, kteří volají po zvýšení platů poté, co je měli tři roky zmrazené. Vláda se rozhodla, že jim ráda vyhoví. Aby ne, automaticky se tím zvýší platy i všech politiků.

"Jde-li ekonomika státu dolů, půjdou dolů i platy politiků. Půjde-li nahoru, bude se jim plat zvyšovat. Tak, jak to zákon stanovuje," uvedl senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL).

"Pokud by se měly ty platy zmrazit, snížit, zvýšit, tak by se to mělo týkat všech. Nejenom těch zlých politiků s tím, že ti hodní soudci si pojedou jako samovolně. S tím já zásadně nesouhlasím," prohlásil poslanec a pražský zastupitel Patrich Nacher (ANO).

Související obsah

Hlavním argumentem je, že plat politiků se odvíjí od rostoucí průměrné mzdy. Křivka však mluví jasně, za posledních pět let rostly platy poslanců a senátorů výrazněji než průměrná mzda.

Od ledna si mají poslanci přilepšit o dalších zhruba 12 tisíc korun. To je meziročně o téměř 13 procent, zatímco třeba platy lékařů, pedagogů nebo sociálních pracovníků budou od příštího roku navýšeny jen o pět procent. Změnu, která by oddělovala platy soudců a státních zástupců od platů politiků, prý vláda neplánuje.

"Platy soudců a ústavních činitelů mají být podřízeny platům národního hospodářství, je to tak poctivé a správné. U té dohody, která byla uzavřena už někdy před sedmi lety, byl Tomio Okamura, tehdejší předseda Úsvitu, Andrej Babiš, tehdejší předseda hnutí ANO, i všechny další politické strany," řekl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný.

Související obsah

"Jsem pro, aby fungoval automat, do kterého už Poslanecká sněmovna nebude zasahovat," doplnil ministr dopravy Martin Kupka (ODS). "Pokud rostou platy v ekonomice, pak rostou i platy soudců a politiků. To je stanovisko, kterého se chceme držet. Všichni Piráti pracujeme tvrdě, takže já jsem na naši práci hrdý," uvedl šéf pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek.

Opozice je zásadně proti. "Nemyslím si, že by si politici v této době zasloužili navyšování mezd," kroutí hlavou místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO).

"Jsme přesvědčeni o tom, že je potřeba platy na celé volební období zamrazit, protože platy politiků jsou neadekvátní vůči průměrným platům v České republice," řekl Tomio Okamura (SPD). "Hnutí ANO má v systému Poslanecké sněmovny už téměř rok poslanecký návrh Andreje Babiše, který se týká zmrazení politiků. Vláda ho vlastně opakovaně odmítla," sdělila přesedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová.

Související obsah

Platy mají politici zmrazené téměř třetím rokem. Nejprve to bylo kvůli koronavirové krizi, letos kvůli obřímu schodku státního rozpočtu.

Na to, zda by platy politiků měly zůstat i nadále zmrazené nebo by se měly zvýšit, se naše štáby ptaly napříč celou republikou. Lidé se ve většině případů shodli na tom, že v současné situaci zvyšování platů přijatelné není.

"Mají dostatečné platy, ne? Tak nějak víceméně, na to, co dělají," řekl jeden z dotázaných. "Nezaslouží si to. To, co momentálně předvádějí, nemá cenu, aby si zvyšovali platy," dodal další. "Politika je největší svinstvo, co kde kdy bylo. Myslím si, že by měli být slušní a platy si zmrazit," uzavřel respondent.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz