Ekonomika

Zastropování cen energií začne platit od ledna. Koho se týká? PŘEHLED

Zastropování cen energií začne platit od ledna. Koho se týká? PŘEHLED
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Začátkem příštího roku začíná platit dlouho avizované zastropování cen energií. Podle vlády však budou vidět jeho dopady už na listopadových zálohách. Odběratelé přitom nemusí o nic žádat. Zastropování se jich bude týkat automaticky.

Od 1. ledna 2023 bude po celý příští rok platit v Česku zastropování cen energií. Podle něj budou platit odběratelé za elektřinu maximálně 6 050 korun za megawatthodinu včetně DPH a za plyn 3 025 korun za megawatthodinu včetně DPH. K tomu se připočtou ještě další částky, na které se můžete podívat v tabulkách.

Cenový strop se všech koncových odběratelů, jako jsou domácnosti či firmy připojené na nízké napětí, týká automaticky a není třeba o nic žádat. Dodavatelé mají podle vládního nařízení povinnost do 30 dnů po vyhlášení zastropování upravit zákazníkům zálohy a zaslat jim aktualizovaný platební kalendář.

Související obsah

Zastropování cen energií bude platit pro odběratele v podobě domácností, firem připojených na nízké napětí a veřejné služby. A to bez ohledu na to, kolik elektřiny spotřebují. Stejně tak bude platit pro vládní instituce, školy, nemocnice nebo poskytovatele městské hromadné dopravy.

U malých a středních firem využívajících vysoké a velmi vysoké napětí bude zastropování fungovat trochu jinak. Cenový strop se uplatní na odebranou elektřinu až do úrovně 80 procent spotřeby v daném měsíci.

Vládní nařízení se dotýká také spotřeby plynu firmami. Zastropování cen zemního plynu platí i pro firmy s roční spotřebou nižší než 4 200 megawatthodin. Platit bude i pro teplárny. Opatření pro velké podniky vláda teprve připravuje a to v návaznosti na rozhodnutí Evropské unie.

Související obsah

Současně se zastropováním bude fungovat také kompenzační mechanismus. Ten má zajišťovat dodavatelům energií, že nebudou prodělávat. V praxi to bude vypadat tak, že stát dodavatelům proplatí rozdíl mezi cenou, za kterou nakoupili elektřinu od výrobce, a mezi zastropovanou cenou, kterou budou platit jejich zákazníci.

Vláda také připravila pojistky proti zneužívání zastropování, jako například skokové zvýšení záloh, které by proplatil stát. Podle vyjádření ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) se touto problematikou zabýval Energetický regulační úřad. Dotace za dodávku v rámci zastropování se bude vztahovat jen na prokázané náklady a přiměřenou marži dodavatele. Nic víc stát nebude proplácet.

Na tabulky vysvětlující zastropování cen elektřiny a zemního plynu se můžete podívat zde:

Domácnosti začaly šetřit! Spotřeba plynu a elektřiny je o 15 % nižší než loni:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz