Zahraničí

Putin dohlížel na jaderné cvičení. Armáda zasáhla své cíle, sdělil Kreml

Rusko uskutečnilo plánované jaderné cvičení. O testu nukleárních sil Kreml uvědomil Spojené státy. Podle amerického ministerstva obrany šlo o rutinní cvičení, další informace ale Pentagon odmítl poskytnout. Do cvičení Rusové zapojili také mezikontinentální a balistické střely.

Rusko poprvé od začátku války na Ukrajině otestovalo svůj jaderný arzenál. Kreml pořádá cvičení každoročně, letos ho ale zahraniční velmoci sledovaly ještě o něco bedlivěji než v předchozích letech.

Podle ruské televize RT se do cvičení zapojily pozemní, vzdušné i námořní jaderné síly, a to včetně balistických a mezikontinentálních střel. Strategické síly splnily úkoly v plném rozsahu, všechny rakety zasáhly svůj cíl, uvedla agentura TASS s odvoláním na Kreml.

"Už jsme na to upozorňovali. Jedná se o každoroční pravidelné cvičení. V tomto ohledu Rusko plní své závazky v oblasti kontroly zbrojení a také své závazky, které se týkají transparentnosti a oznámení," okomentoval cvičení mluvčí Pentagonu Patrick S. Ryder.

Související obsah

​Pentagon zároveň odsoudil tvrzení ruského ministra obrany Sergeje Šojgua, že by Ukrajina měla v plánu použít proti Rusku tzv. špinavou bombu. Za vyloučené to považují i další státy, například Francie nebo Velká Británie.

Právě s novým britským premiérem Rishim Sunakem si telefonoval krátce po jeho nástupu do funkce ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

"Věřím, že partnerství mezi našimi zeměmi bude stále silnější. Stejně jako tradiční britské vedení v obraně demokracie a svobody. Ukrajina a Británie dosáhly nejlepších vztahů, ale stále existuje potenciál prohloubit naši spolupráci, abychom našim lidem přinesli více výhod. Pozval jsem premiéra na návštěvu Ukrajiny," nechal se slyšet ukrajinský prezident.

Nový britský premiér doufá, že se se Zelenským brzy uvidí osobně. Kyjev v úterý navštívil i německý prezident Steinmeier, který mimo jiné rozhodl, že jeho země Ukrajině poskytne další zbraně.

luk, TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz