Domácí

Výsledky prezidentských voleb nejsou jisté. Kandidátům může uškodit minulost

Největší šanci stát se dalším českým prezidentem mají podle dosavadních průzkumů kandidáti Petr Pavel, Andrej Babiš a Danuše Nerudová. Kartami v souboji o hrad ale ještě může leccos zamíchat.

V čele prezidentských voleb podle zatím posledního volebního průzkumu agentury STEM Mark z přelomu září a října stojí generál Petr Pavel. Volilo by ho 23 procent voličů. Pro Andreje Babiše by bylo 17 procent. Na třetím místě s 14 procenty je Danuše Nerudová.

Jenže Petra Pavla, bývalého náčelníka generálního štábu a předsedu vojenského výboru NATO, může ze špičky průzkumu sestřelit jeho minulost před rokem 1989. Vyrojily se dohady o tom, jak významnou funkci v předlistopadové armádě zastával a co ho vedlo k absolvování kurzu pro armádní zpravodajce. "Teď proti němu probíhala ještě negativní kampaň, kde se více specifikovalo, co vlastně dělal a v jakém byl postavení," doplnila politoložka Vladimíra Dvořáková.

Související obsah

"Bude záležet hlavně na tom, kdo bude jeho hlavním protikandidátem. Pokud jím bude Andrej Babiš, tak se v podstatě ta předlistopadová minulost navzájem vymaže," myslí si politolog Jiří Pehe.

Bývalý premiér má podle politologů ale i další škraloupy z minulosti. "Je dost velký problém, že je momentálně trestně stíhán a souzen," řekla Dvořáková.

Vedle kauzy Čapí hnízdo je podle politologů pro Babiše překážkou i to, že silně rozděluje společnost. Může tak narazit ve druhém kole. "Jenom velmi obtížně se bude dostávat přes tu hranici 50 procent, která je potřeba k vítězství," domnívá se politolog Stanislav Balík.

Související obsah

Výsledek ekonomiky Danuše Nerudové, bývalé rektorky brněnské Mendelovy univerzity, bude podle expertů záležet především na tom, jak se bude formovat její mediální obraz. "Má možnost stoupat v preferencích. Ona není veřejnosti tolik známá jako Babiš nebo Pavel a v mediálním prostoru se ještě tolik nepředvedla," uvedl Pehe.

Dalšími kandidáty pak jsou například odborový předák Josef Středula a senátoři Pavel Fišer a Marek Hilšer, bývalý ministr Jaroslav Bašta nebo matematik a podnikatel Karel Janeček. Lhůta pro podání kandidátních listin končí 8. listopadu. První kolo prezidentských voleb se bude konat 13. a 14. ledna 2023. Druhé bude následovat o 14 dní později.

Na model favoritů voleb se můžete podívat zde:

Model volby prezidenta – září/říjen 2022 | Zdroj: TV Nova

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz