Domácí

Babiš: ANO kandidáta na prezidenta má, jméno řekneme až v pondělí

Hostem nedělního pořadu Napřímo byl bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, kterého zpovídal moderátor Rey Koranteng. Hlavními tématy byly stranické kauzy hnutí ANO i otázky na kandidáta ANO do prezidentské volby.

Andrej Babiš se v neděli zúčastnil debaty v pořadu Napřímo. Ta se měla konat již před týdnem, Babiš ale onemocněl covidem. "Dostal jsem lék Paxlovid, chválabohu už je dostupný v lékárnách. Bylo to velice náročné, člověk byl velmi unavený, měl teploty, včera jsem byl poprvé na procházce," popsal Babiš.

Přišla řeč i na nejnovější brněnskou kauzu ohledně městských bytů. "Vznikli jsme jako protikorupční hnutí a v roce 2013 jsme měli obrovský a nečekaný úspěch ve volbách. Do našeho hnutí pak vlezli lidé, kteří tam nikdy neměli být. Tento případ je úplně jiný než Stoka, my jsme tehdy zrušili celou organizaci. I nyní jsme to vyřešili velmi rychle. Pán, který tam dělal něco jako úředníka, ne politika, byl vyloučen," okomentoval Babiš.

Tématem byl také soud kvůli Čapímu hnízdu, kde je Babiš obžalovaný spolu s Janou Nagyovou (ANO). "Je jasné, že jsme s paní Nagyovou neporušili žádný zákon. Kauza se nikdy neměla dostat před soud. Jsem přesvědčený, že soud musí dospět k tomu, že nás osvobodí," prohlásil Babiš.

Související obsah

​Hostům pořadu Napřímo může pokládat dotazy také veřejnost. První dotaz na Babiše se týkal ekonomiky: "Proč vládě vyčítáte zadlužování, když jste ho sám před lety způsobil?"

"Musím říct ohledně zadlužování. Stal jsem se ministrem v roce 2014 a převzali jsme dluh vládních institucí – vůči HDP byl 44,4 procenta. My jsme to postupně snižovali do roku 2019 až na 30 procent. Měl jsem přebytkové rozpočtové, absolutní zadlužení jsem snížil o 100 miliard. Pak přišel covid a my jsme museli lidem pomoci, dali jsme jim 390 miliard," odpověděl Babiš.

Druhý dotaz se týkal situace na Ukrajině, jestli by Babiš jako premiér zachoval podporu této zemi.

"Naše hnutí bylo první, které řeklo: 'Tady je deset milionů ve prospěch ukrajinských uprchlíků.' Já jsem byl jediný politik, který navštívil slovensko-ukrajinskou hranici. Angažoval jsem se v záchraně tisícovky volyňských Čechů. Je důležité, aby ti Ukrajinci u nás pracovali, aby nedocházelo ke zneužívání podpory. Na vládě je, že má pomáhat českým občanům, ta pomoc je ale minimální," reagoval Babiš.

Kandidát na prezidenta

Řeč se dostala také k tomu, koho ANO nasadí do prezidentské volby. "V pondělí k tomu máme oznámení, kdo bude kandidát. Bude to nezávislý kandidát, bude financován z hnutí," prohlásil Babiš. Nezávislostí kandidáta ale Babiš myslel to, že bude ekonomicky nezávislý, že nebude přijímat žádný sponzoring. Odmítl odpovědět na další dotazy, zda je kandidát členem strany, nebo jestli se jedná o politika.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz