Domácí

Andrej Babiš oznámil svou kandidaturu na Hrad. Jeho soupeři okamžitě reagovali

Andrej Babiš oznámil svou kandidaturu na Hrad. Jeho soupeři okamžitě reagovali
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Zdroj: TV Nova

Expremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v neděli oznámil svou kandidaturu na prezidenta České republiky. Okamžitě tak vyvolal vlnu reakcí. Mezi prvními na Babišovu kandidaturu zareagovali právě jeho protivníci, kteří rovněž usilují o prezidentské křeslo.

Andrej Babiš v nedělních Televizních novinách konečně oznámil svou kandidaturu na prezidenta. Okolo jeho účasti v nadcházejících prezidentských volbách totiž dlouhou dobu visely otazníky. "Budu apelovat na vládu, aby měla na prvním místě zájem českých občanů a aby jim pomáhala více," prohlásil Babiš.

Babišovo oznámení vzbudilo mezi jeho protikandidáty velký ohlas. Mezi prvními zareagovala ekonomka Danuše Nerudová. "Andrej Babiš ani po dlouhém pátrání nenašel nikoho lepšího, než je on sám, přestože mu prognózy do druhého kola moc šancí nedávají," napsala Nerudová na svém twitteru.

Překvapením nebyla Babišova kandidatura pro favorita voleb Petra Pavla. "Vzhledem k intenzivní palebné přípravě, které v posledních týdnech čelím, mě vůbec nepřekvapuje, že Andrej Babiš do toho jde. Osobně se těším, že do debat přinese oživení, ale obecně jeho kandidaturu vnímám jako hrozbu pro Českou republiku, a to kvůli populismu, který zosobňuje," vzkázal na twitteru Pavel.

Související obsah

Senátor Pavel Fischer Babišovu kandidaturu okomentoval stručně. "K tomu mohu poznamenat jediné: Svoboda, demokracie, budoucnost!" sdělil Fischer na svém twitteru. 

Vyjádřil se také premiér Petr Fiala (ODS), jehož vládu Babiš ve svém oznámení kritizoval. "Rozhodnutí Andreje Babiše kandidovat na prezidenta mě nijak nepřekvapilo. Svoji hybridní kampaň vede už půl roku a konečně to přiznal. V demokratických zemích obžalovaný politik odchází, Babiš hledá imunitu na Hradě. A to si ČR nezaslouží," uvedl premiér na twitteru.

Ostřejší slovník volil vicepremiér a předseda Pirátů Ivan Bartoš. "Andreji Babišovi chybí jakákoliv sebereflexe či úcta k úřadu prezidenta, kam by se neměl mimo jiné drát lhář souzený za podvody. Ten člověk prostě nemá soudnost," útočil na twitteru Bartoš.

Ani ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) nenechala Babišova kandidatura chladným. "Kandidovat na prezidenta může každý, kdo splní formální kritéria. Andrej Babiš ta kritéria jistě splní. Co splnit nemůže, jsou morální kritéria spjatá s nejvyšší ústavní funkcí. Věřím, že mu to voliči vysvětlí," napsal na twitteru Rakušan.

Andrej Babiš oznámil svou kandidaturu po návštěvě Miloše Zemana:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz