Zahraničí

Prezident Brazílie odmítá prohru ve volbách. Demonstranti rozpoutali peklo

Brazílie od neděle zná svého nového prezidenta, stal se jím levicový kandidát Luiz Inácio Lula da Silva. Porazil tak dosavadního prezidenta Jaira Bolsonara, který však prohru odmítá akceptovat. Ani jeho stoupenci se s výměnou mandátu nechtějí smířit, rozpoutali po celé zemi protesty a zablokovali brazilské silnice.

Autodopravci a další protestující od neděle téměř znemožňují dopravu po Brazílii. Místo toho, aby poražený Jair Bolsonaro pogratuloval svému soupeři, poděkoval svým příznivcům a povzbudil je v jejich demonstracích, informovalo ABC News.

Konzervativní prezident, který před volbami opakovaně zpochybňoval volební systém v Brazílii, měl jen malý prostor, aby výsledky odmítl. Sám americký prezident a další světoví lídři totiž uznali vítězství jeho konkurenta Luize Inácia Lula da Silvy. Jair Bolsonaro ve volbách získal 49,1 procent oproti soupeřovým 50,9 procentům.

Související obsah

​"Pokojné protesty budou vždy vítány. Naše metody však nesmí být takové, aby poškozovaly obyvatelstvo. Nesmí být levicové, jako je invaze do majetku nebo omezování práva přicházet a odcházet," prohlásil Bolsonaro ve svém komentáři k nedělním volbám, uvedlo CBC News.

"Tisíce Bolsonarových příznivců se soustředí i na vojenské velitelství v Riu de Janeiru, aby zemi vyzvaly k vojenské intervenci," napsal účet Alerta Mundial na twitteru.

Související obsah

​Výkonný ředitel federální dálniční policie v Brazílii Marco Antonio Territo de Barros na tiskové konferenci v hlavním městě uvedl, že po celé zemi probíhá 267 silničních blokád a že jich bylo od neděle rozehnáno dokonce už 306.

Demonstranti se zaměřili i na silnici k letišti Guarulhos v Sao Paulu, které je hlavním mezinárodním dopravním uzlem země. Kvůli zastavení provozu bylo zrušeno již několik letů.

Podívejte se na rozhovor s experty o výsledcích voleb:

tn.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz