Ekonomika

Černá prognóza pro Evropu. Příští zimu si doma zřejmě moc nezatopíme

Černá prognóza pro Evropu. Příští zimu si doma zřejmě moc nezatopíme
Lidé šetří na topení (Ilustrační fotografie) | Zdroj: Profimedia

Energetická krize je největším tématem pro nadcházející zimu, to nejhorší nás ale zřejmě čeká až napřesrok. Mezinárodní agentura pro energii varuje, že Evropa musí jednat okamžitě, aby se vyhnula nedostatku plynu v topné sezóně 2023/2024. Očekává totiž, že příští rok bude evropským státům chybět 30 miliard kubíků plynu, což pro ně bude znamenat velký problém.

To, co nyní nazýváme energetickou krizí, může být jen předzvěstí něčeho daleko horšího. Zatímco letos řešíme vysoké ceny plynu, příští rok může být hlavním tématem to, zda ho vůbec budeme mít k dispozici. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) totiž přichází s vážným varováním ve své zprávě vydané pod názvem Nikdy není příliš pozdě na přípravu na příští zimu.

"Bijeme na poplach směrem k evropským vládám a Evropské komisi," řekl šéf IEA Fatih Birol na tiskové konferenci, píše agentura Reuters. Letos se Evropě povedlo naplnit zásobníky z 95 %, příští rok ale agentura předpovídá nedostatek plynu. "Skutečnost, že nadcházející zima nemusí být tak náročná, jak jsme se před několika měsíci obávali, neopravňuje k uklidnění pro příští zimu," zdůraznil Birol.

Související obsah

​"Domníváme se, že je třeba přijmout okamžitá opatření již nyní, abychom se vyhnuli nedostatku v příštím roce," dodal. Analýza IEA naznačuje, že příští rok touto dobou mohou být zásobníky v Evropě naplněny pouze z 65 %. Chybět jí tak bude zhruba 30 miliard metrů krychlových plynu.

Očekává se totiž, že nejenže do Evropy nebudou proudit dodávky z Ruska, ale Čína zvýší svou spotřebu, což výrazně ovlivní dovoz zkapalněného zemního plynu. Evropské vlády musí být na tuto situaci připravené a začít by s tím měly ihned. Podle IEA musí mimo jiné urychlit zavádění obnovitelných zdrojů energie a tepelných čerpadel.

Související obsah

​V příštích dnech by agentura měla vydat podrobný desetibodový program určený pro vlády. Podle českého ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) je náročná energetická situace v Česku do značné míry důsledkem nezodpovědného přístupu minulé vlády. "Výsledkem je energetická závislost na Rusku, nulový rozvoj obnovitelných zdrojů, zaostávání v účinnosti," tvrdí.

"To v praxi neznamená jen obtížné nahrazování dodávek plynu z Ruska, ale také to, že průměrná spotřeba energií v domácnostech je výrazně vyšší než jinde v Evropě. Nebo že si vyrábíme jen minimum energií z obnovitelných zdrojů. Proto jsme více zranitelní vůči energetické krizi," dodal.

Češi začali šetřit plynem, v říjnu ho spotřebovali o zhruba třetinu méně než v minulých letech:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz