Domácí

Přibývá lidí s depresemi. Pojišťovny ale psychické problémy nechtějí pojišťovat

V Česku přibývá lidí s depresemi a úzkostmi. Podle odborníků za to může přetrvávající nejistota způsobená pandemií a válkou na Ukrajině. Problém ale je, že řada pojišťoven psychické problémy nepojišťuje, protože jsou prý lehce zneužitelné. Případů, kdy se lidé snaží deprese jen předstírat, není totiž vůbec málo.

V Česku podle statistik nějakou formou duševní nemocí trpí zhruba každý pátý člověk. Třeba u jednatřicetiletého Martina se problémy objevily během pandemie koronaviru. "Projevily se u mě úzkostné pocity a deprese. Docela se za to stydím, protože jsem předtím byl normální," svěřil se.

Řada lidí kvůli psychickým problémům není schopná vstát z postele, a tak přichází o část příjmů. Jenže často jim nepomůže ani životní pojištění. Třeba deprese se u řady pojišťoven musí přehoupnout do stavu invalidity. To ale podle psychologů může trvat i roky. Přitom deprese je prý zdravotně srovnatelná se zlomenou nohou.

Související obsah

​"Psychické choroby jsou stejné choroby jako jakékoliv jiné. Lidský organismus je celek, který má různé stránky, tělesné, psychické. A když něco onemocní, tak pořád to je onemocnění celku," vysvětluje psycholog Karel Humhal.

"Většina pojišťoven se zabývá pouze těmi těžšími případy duševních poruch. Na ty klasické, jako jsou úzkosti anebo nižší úrovně depresí, už není takový prostor," říká spoluzakladatel plaformy Terap.io Chádí El-Moussawi.

"Pojišťovna VZP (PVZP) nepojišťuje pracovní neschopnost z důvodu psychického onemocnění," potvrdil za Všeobecnou zdravotní pojišťovnu Luboš Frühbauer. "Připojištění invalidity a pracovní neschopnosti máme a plně kryjeme jak případy psychických chorob, tak nějakých souvisejících," řekl šéf on-line životního pojištění Mutumutu Jindřich Lenz.

Související obsah

​"U pojištění invalidity dokážeme nabídnout krytí všech tří stupňů. V rámci pojištění pracovní neschopnosti poskytujeme pojistné plnění za organické duševní poruchy včetně symptomatických, a dále za schizofrenie‚ poruchy schizotypální a poruchy s bludy," popsal nabídku Generali České pojišťovny její mluvčí Jan Marek.

Řada pojišťoven se prý bojí zneužívání. Právě některé duševní choroby jsou podle nich těžce prokazatelné a s diagnózou mají občas problém i samotní odborníci. "Mnoho psychických potíží je obtížně definovatelných," potvrzuje primář psychologického oddělení Vojenské nemocnice v Brně Jiří Brančík.

Diagnózu chtějí slyšet i zdravotní pojišťovny. "Pokud je pacient v péči lékaře, který má smlouvu s pojišťovnou a je poskytovatel v oboru psychiatrie nebo klinické psychologie, pak je léčba pacienta plně hrazena ze zdravotního pojištění," prozradila mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Jana Schillerová.

Třeba největší tuzemskou zdravotní pojišťovnu předloni jen léčba schizofrenie vyšla na téměř dvě a půl miliardy korun.

sei, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz