Domácí

České děti sužují psychické problémy, přibývá i sebevražd mladistvých

Zrušené koníčky, návrat do školy nebo problémy v rodině třeba kvůli ztrátě zaměstnání rodičů. To jsou jen některé důvody psychických problémů dětí a mladistvých, které přinesla pandemie. Dětští psychologové tak mají v poslední době plné ruce práce. A bohužel čím dál častěji končí tyhle případy i tragicky.

Za poslední dva měsíce jen v Praze ukončilo svůj život osm mladých lidí. "Není den, kdy bychom nepřijímali nějakého nezletilého pacienta po poměrně závažném sebevražedném pokusu," uvedla dětská lékařka Lucie Gonsorčíková z pražské Thomayerovy nemocnice.

"Za poslední týdny to byli spíše středoškoláci, bohužel v těch posledních dnech se ukazuje, že už je to problém, který se týká i druhého stupně základních škol," doplnila Marie Čapková, předsedkyně Výboru pro výchovu a vzdělávání hlavního města Prahy.

Související obsah

​Jde tedy o děti ve věku mezi 11 a 18 lety. Podle Českého statistického úřadu lidé do 19 let nejčastěji volí způsob smrti oběšením, skokem z okna nebo skokem pod vlak.

Jeden z posledních případů se stal ve čtvrtek v pražské Libni, kde po srážce s vlakem zemřel 14letý chlapec. Psychické problémy prý mohou mít děti třeba z návratu do školy po dlouhé distanční výuce. Často je na vině prý i neomezený přístup k sociálním sítím, kde se rádi inspirují svými idoly.

"Ty jejich krize jsou těžší, jako prožitkově těžší. Sice jsou třeba z pohledu dospělého bezvýznamné, ale ty děti je prožívají jako velmi bolestné," konstatoval psycholog Jeroným Klimeš.

Související obsah

​Psychologové hlásí dlouhodobě plno. Pomoci jim přitom mohou rodiče i škola. "Často vidím, že třeba to dítě v podstatě má všechno, má mobil, dobré zázemí, ale v podstatě nemá nic. Nemá tu pozornost od těch rodičů, ten čas, tu lásku a oni to prostě potřebují cítit," pokračovala Gonsorčíková.

Pražský magistrát má už nachystanou příručku pro žáky a pedagogy, kterou plánuje předložit ministrovi školství.

Andrea Křivánková, drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz