Zpravodajství

Ženy příliš pijí a málo rodí. Na polského expremiéra se snesla vlna kritiky

Ženy příliš pijí a málo rodí. Na polského expremiéra se snesla vlna kritiky
Jarosław Kaczyński | Zdroj: Profimedia

Bývalý polský premiér Jarosław Kaczyński na sebe upoutal pozornost výroky o nízké porodnosti v Polsku. Podle něj za klesajícím počtem dětí stojí nezájem polských žen otěhotnět, protože se místo rodině věnují alkoholu. Proti tomu se ohradilo několik jeho politických oponentů.

Předseda polské pravicové strany Právo a spravedlnost Jarosław Kaczyński proti sobě poštval své odpůrce. Vysloužil si to svými výroky ohledně nízké porodnosti v Polsku. Ta totiž v zemi od roku 2000 stagnuje. V Polsku připadá na každou ženu jen 1,38 porodu. Pro srovnání, na Slovensku to je 1,57 a v Česku 1,71 porodu na ženu.

Kaczyński má o viníkovi nízké porodnosti jasno. Podle něj jsou totiž na vině mladé ženy, které místo zakládání rodin holdují alkoholu, píše portál AP. Kaczyński také prohlásil, že muži potřebují 20 let nadměrného pití alkoholu, aby si vypěstovali alkoholismus. Ženám stačí pouze dva roky.

Související obsah

Kaczyński o alkoholismu hovořil v proslovu, kterým se snažil vzburcovat příznivce své strany do parlamentních voleb v příštím roce. "Je tu něco, co musíme říct otevřeně. Pokud bude nadále pokračovat situace, kdy mladé ženy do 25 let pijí stejně jako jejich mužští vrstevníci, nebudou se rodit žádné děti," prohlásil Kaczyński.

Proti těmto výroků se ohradili Kaczyńského oponenti, opozice, celebrity i aktivisté v čele s organizací Stávka žen. Ti především upozorňovali na nesmyslnost výroků bývalého premiéra a poukazovali na další příčiny nízké porodnosti. Mezi nimi je například špatná ekonomická situace Polska, kde inflace dosahuje 18 procent. Mnoho mladých tak nechce riskovat založení rodiny.

Související obsah

Podle organizace Stávka žen je také nepřímo zodpovědné silné omezení potratů, které je v Polsku ožehavým tématem. Aktivisté tvrdí, že toto omezení v kombinaci s nedostatkem sexuální výchovy souvisí s obavami z komplikací při porodu, což opět vede k nižší porodnosti.

Stávka žen také v reakci na Kaczyńského výroky svolala demonstraci, která se má konat 28. listopadu před politikovým domem. Toto datum si vybrali aktivisté symbolicky. Jde totiž o den, kdy v Polsku před 104 lety získaly ženy volební právo.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz