Domácí

Kandidátů na Hrad 21 nebude. Někteří dali na ministerstvo vadné přihlášky

Kandidátů na Hrad 21 nebude. Někteří dali na ministerstvo vadné přihlášky
Volby schránka | Zdroj: TV Nova

Na ministerstvo vnitra podalo kandidátní listiny pro prezidentské volby 21 uchazečů. Mezi tolika potenciálními hlavami státu si ale pravděpodobně vybírat nebudeme. Kandidátní listiny pěti z nich mají zjevné nedostatky, dva kandidáti nedokázali sehnat deset podpisů senátorů.

Na svém webu ministerstvo vnitra ve středu potvrdilo, že kandidátní listiny odevzdalo 21 uchazečů o Hrad. Zároveň zmínilo, že v sedmi případech se jednalo o kandidáty, kteří zjevně v prezidentských volbách žádnou roli hrát nebudou.

Ze šesti kandidátů, které navrhla skupina senátorů, totiž dva nemají potřebných deset podpisů. "V pěti případech jde o kandidátní listiny, které vykazují zjevné nedostatky," uvedlo ministerstvo.

Související obsah

Ze 21 kandidátů tedy náhle zůstalo jen 14. Tři navrhli poslanci, čtyři senátoři, sedm má podpisy občanů. Ani tato čísla však nemusí být konečná. "Petice se v následujících dnech budou kontrolovat, zda obsahují platnou podporu alespoň 50 tisíc občanů," upozornilo ministerstvo.

Vyřazeni navíc mohou být i další kandidáti. "Jednat se bude o uchazeče, kteří odevzdali podpisy zákonodárců, kterým v době odevzdání kandidátních listin již skončilo funkční období," řekl TN.cz mluvčí Ondřej Krátoška. Pokud ale kandidátní listiny odevzdali před koncem funkčního období, podpisy platí. Jasno o tom, mezi kolika potenciálními hlavami státu si budeme vybírat, bude 25. listopadu.

Kandidátní listiny odevzdalo 21 uchazečů o Hrad:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz