Koronavirus

Nové variantě covidu říkají "pekelný pes". Má příznak, který se ještě neobjevil

Nové variantě covidu říkají "pekelný pes". Má příznak, který se ještě neobjevil
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Mutací covidu-19 už je tolik, že na jejich spočítání by nám deset prstů nestačilo. Ta nejnovější ale opět přidělává odborníkům starosti. Kvůli svým projevům si vysloužila pojmenování "pekelný pes". A podle předpokladů bude už zanedlouho představovat polovinu odhalených případů v Evropě.

Nejdřív to byla britská mutace, loni na podzim omikron a teď epidemiologům dělá vrásky na čele varianta covidu BQ1.1.1. Ta částečně vychází z omikronu, má ale být o přibližně 10 procent nakažlivější.

I proto si na sociálních sítích vysloužila přezdívku "pekelný pes", píše portál Marca. Podle epidemiologa Cornelia Roemera z Basilejské univerzity nová mutace na přelomu listopadu a prosince převládne.

Kromě snazšího šíření se varianta také lépe dokáže vyhnout lidské imunitní reakci, varovalo Evropské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC). "Pekelný pes" se na rozdíl od předchozích mutací projevuje i dočasnou neschopností mluvit. K šestici hlavních příznaků patří také bolest v krku, kašel, nevolnost, průjem a rýma.

Související obsah

"Odhaduje se, že se stane dominantní koncem tohoto měsíce nebo začátkem prosince," řekla španělská ministryně zdravotnictví Carolina Dariasová. "V několika evropských zemích pozorujeme růst nákazy rychlým tempem," doplnila.

Rovněž ECDC odhaduje, že přes 50 procent nových případů bude "pekelný pes" představovat v následujících týdnech, upozornil web Canarian Weekly.

Odběrová místa v tichosti končí. Lidé nemají zájem testovat se na covid:

TN.cz

K tématu Koronavirus

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz