Šetří celé Česko

Šetřete, ale neriskujte zdraví. Odborníci radí, jak topit a větrat co nejefektivněji

V současné době se snaží ušetřit snad každá domácnost. Jenže vypínání topení, snižování teploty vody nebo neustále zavřená okna mohou lidem přinést řadu zdravotních problémů a v konečném důsledku domácnosti ani příliš neušetří. My jsme se podívali na to, jak šetřit s rozumem.

Obecně platí, že každý stupeň vytápění navíc zvyšuje náklady zhruba o šest procent. A tak lidé šetří, jak můžou. I u šetření teplem je ale potřeba přemýšlet. Příliš nízká teplota nebo nesprávné vytápění a větrání můžou přinést řadu problémů.

Nízké teploty na nás nejvíce působí, když se delší dobu nehýbeme – třeba při sledování televize. Lidé jsou pak náchylnější k nastydnutí. "Hrozí klasické nemoci z nachlazení, což znamená nějaké virózy, chřipky a podobně. A potom hrozí často infekce močových cest z prochladnutí," varuje praktický lékař Cyril Mucha.

Dlouhodobé vypínání topení je navíc neefektivní. Pokud vypneme topení, třeba než jdeme do práce a zapneme ho znovu večer, děláme chybu.

Související obsah

​"Pokles teploty znamená, že beru nejdřív teplo ze stěn. Jenže to teplo tam potom musím vrátit. Takže ve výsledku nám krátkodobé přerušení dodávek tepla moc neušetří," upozorňuje člen představenstva České komory autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT) Karel Kabele.

S nižší teplotou vzduchu v bytě stoupá vlhkost, která se pak sráží na oknech a stěnách. A to je ideální prostředí pro tvorbu plísně. "Dráždí dýchací cesty. I když člověk sám není alergik, mohou způsobovat bolest hlavy. Plísně v interiéru jsou obecně něco, co bychom si dlouhodobě neměli nechat na sebe působit," říká vedoucí centra zdraví a životního prostředí Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Helena Kazmarová.

Vlhkost v bytě zvyšuje vaření, praní, parní žehlení, ale i květiny a akvária. Ideální vlhkost vzduchu je mezi 45 a 55 procenty. Nejúčinnější zbraní proti plísním je dostatečné větrání.

"Větrat krátce, intenzivně, nenechat prochladnout konstrukce a spíš nechat vyměnit vzduch okno rychle zavřít," doporučuje Kabele.

Související obsah

​Voda v bojleru ohřátém na nižší teplotu než 50 stupňů je výborným prostředím pro výskyt bakterií. Zejména si v ní libuje bakterie rodu Legionella, která způsobuje obávanou legionářskou nemoc.

"Pokud nepouštíme moc teplou vodu z nějakých úsporných důvodů, tak je dobré jednou za čas opravdu nechat bojler nechat zahřát pořádně a třeba do vany něco vypustit nebo se pořádně osprchovat, aby se systém trošku propláchl," radí Mucha.

Všeobecně tedy odborníci radí to s šetřením nepřehánět a před plnější peněženkou dát přednost vlastnímu zdraví.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz