Zajímavosti

Vzácný příznak covidu je pro lékaře stále záhadou. Trpí jím častěji děti

Vzácný příznak covidu je pro lékaře stále záhadou. Trpí jím častěji děti
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

S tím, jak v Evropě přibývá případů covidu-19, se opět začíná upozorňovat na příznaky tohoto onemocnění. Nejčastější jsou respirační symptomy, u některých pacientů se ale objevují i kožní, mezi které patří i tzv. covidové prsty. Vědcům se v nedávné studii podařilo prokázat souvislost mezi kožními lézemi podobnými omrzlinám a covidem-19, tento příznak pro ně ale stále zůstává záhadou. Zkušenosti lékařů naznačují, že častěji jím trpí děti.

Omrzliny a tzv. oznobeniny byly před vypuknutím pandemie velmi vzácné. Jejich vznik byl typický pro lidi, jejichž kůže byla vystavena intenzivnímu chladu, a také pro ty, kteří mají problémy s krevním oběhem. S nástupem covidu ale dermatologové zaznamenali tyto kožní potíže mnohem častěji, a to i za teplého počasí, což bylo velmi neobvyklé.

Okolnosti naznačovaly, že tento příznak souvisí s covidem-19. To zjišťovala i nedávno publikovaná studie australských vědců, kteří využili data 500 praktických lékařů s třemi miliony pacientů. Zjistili, že se začátkem covidové pandemie skutečně vzrostl počet výskytu kožních lézí podobných omrzlinám. Studie tak prokázala souvislost mezi koronavirem a tímto příznakem, kterému se přezdívá "covidové prsty".

Související obsah

​Studie také potvrdila zkušenosti lékařů, že symptom se častěji vyskytuje u dětí. Covidovými prsty podle jejích zjištění trpí nejvíce věková skupina 0 až 16 let. "Symptom se může objevit v jakémkoliv věku. Přesto se zdá, že je nejčastější u dětí, dospívajících a mladých dospělých," citoval deník Manchester Evening News Donalda Granta, který je vedoucím pracovníkem on-line lékárny The Independent Pharmacy.

Přestože studie potvrdila spojitost, přesné okolnosti vzniku covidových prstů zůstávají pro odborníky záhadou. To potvrzuje i Grant. "V některých případech může virus postihnout kůži a způsobit změnu barvy a otok na prstech na nohou. Přesný důvod, proč k tomu dochází, virologové a dermatologové plně nechápou," vyjádřil se.

Související obsah

​Britská dermatologická asociace registruje covidové prsty jako jeden z nejčastějších kožních příznaků covidu spolu s kopřivkou nebo vyrážkou podobnou planým neštovicím.

"Tyto kožní změny jsou poměrně vzácné. Projevují se jako načervenalé a nafialovělé hrbolky na prstech. Obvykle se objevují později v průběhu infekce, i několik týdnů od nakažení. Obvykle jsou bolestivé, ale nesvědí," uvádí asociace na webové stránce Covidskinsigns.com, která byla založena speciálně kvůli shromažďování kožních příznaků covidu-19.

Ministerstvo zdravotnictví očekává v zimě nárůst covidových infekcí:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz