Zajímavosti

Vědci odhalili, koho nejvíce postihuje dlouhodobý covid. Výsledek je překvapivý

Vědci odhalili, koho nejvíce postihuje dlouhodobý covid. Výsledek je překvapivý
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

Vědci z Washingtonské univerzity se věnovali problematice dlouhého covidu. Výzkum ukázal překvapivé výsledky. Až 63 procent lidí postižených touto nemocí jsou ženy.

Studie amerických vědců ukázala, že tzv. dlouhý covid postihuje zejména ženy. Důvodem by podle nich mohla být různá imunitní reakce v závislosti na odlišných znacích obou pohlaví. Zjištění by mohlo vést k zajištění odpovídající lékařské péče.

U žen je podle vědců výrazně vyšší šance, že se u nich dlouhý covid vůbec objeví. Podle časopisu Nature Medicine patří mezi hlavní příznaky dlouhotrvající extrémní únava, ztráta čichu, dušnost, pálení na hrudníku, kašel a bolest svalů a kloubů.

Ženy také častěji zmiňovaly psychické problémy a respirační potíže. Výjimkou nebyla ani bolest svalů a kloubů a pálení v krku. Na rozdíl od mužů ale podle výzkumu neprokazovaly ženy znaky renálního onemocnění.

Související obsah

​Proč jsou k dlouhodobému covidu náchylnější ženy, není zatím přesně jasné. Podle vědců by ale odlišná imunitní reakce mohla být způsobena právě rozdíly mezi pohlavími.

"Doktoři teď mají možnost reagovat na potenciálně rozdílné léčebné potřeby obou pohlaví," uvádí vědci. Výzkum by mohl posloužit právě pro konkrétní zacílení lékařské péče.

Související obsah

​Autoři výzkumné studie vycházeli ze vzorku 1,2 milionu lidí ve věkovém rozmezí od čtyř do 66 let. Muži a ženy pocházeli z 22 zemí a onemocnění prodělali v letech 2020 až 2021.

Symptomy dlouhotrvajícího covidu mohou nepříjemně zkomplikovat každodenní fungování. Přítomnost přetrvávajících příznaků bývá kromě dlouhého covidu označována také jako postaktuální či pocovidový syndrom.

S nástupem podzimu roste počet lidí s covidem. Nemocnicím přibývají pacienti:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz