Zahraničí

Raketové útoky byly Putinovým výkřikem zoufalství. Šlo o pomstu, tvrdí expert

Raketové útoky byly Putinovým výkřikem zoufalství. Šlo o pomstu, tvrdí expert
Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Raketové útoky byly Putinovým výkřikem zoufalství. Tvrdí to vojenský analytik Jiří Vojáček, podle kterého je ruská agrese pomstou za dobytí Chersonu. V budoucnu prý můžeme očekávat další podobné chování. Rusové podle něj mají jasný cíl.

Kyjev a další území Ukrajiny čelily v posledních dnech masivním raketovým útokům. Rusko na Ukrajinu vypálilo asi sto raket a vypustilo desítky dronů. Šlo tak o nejrozsáhlejší raketový útok od začátku ruské invaze na Ukrajinu.

Podle vojenského experta a bývalého příslušníka Armády České republiky Jiřího Vojáčka museli Rusové útok plánovat dlouho dopředu. "Už dlouho totiž věděli, že Cherson opustí," vysvětluje expert na dotaz redakce TN.cz.

Související obsah

​Podle něj se takové přípravy plánují až týdny. "Výroba raket trvá poměrně dlouho. Navíc část těch, které používají, se už ani nevyrábí. Je vidět, že vyškrabávají zbytečky ze skladu," tvrdí analytik. Podle jeho odhadů v nejbližších dnech k dalšímu masovému útoku nedojde.

Ze strany Ruska přitom nejde o první rozsáhlý raketový útok. Už 10. října zaznamenali Ukrajinci 84 raket letících na jejich území. Údajně mělo jít o pomstu za útok na Kerčský most. Ukrajina čelí velké ruské agresi ale už od začátku invaze.

Související obsah

​Výkřik Putinova zoufalství

Další raketové útoky podobného rozsahu podle experta přijdou, nicméně ne hned. Reakce Ruska na Cherson byla podle Vojáčka "výkřikem Putinova zoufalství".

"Myslím si, že jsou ve fázi, kdy těmi raketovými útoky ukazují, že jsou stále tu, že s nimi mají Ukrajinci počítat. Ale skutečný velký útok bych tipoval až na únor či březen. Řekl bych, že zaútočí na východní Ukrajině na Donbasu, protože kvůli němu šli původně do války," hodnotí expert.

Rusové se doposud zaměřovali spíše na civilní infrastrukturu. "Podobně jako když Hitler za druhé světové války bombardoval britská města," přirovnává expert. Poslední útok ale nabral jiný směr.

"Včera bylo vidět, že Rusové teď útočí na kritické uzly infrastruktury, hlavně energetické. Například v Kyjevě několik hodin nešla elektřina," vysvětluje Vojáček změnu ruské taktiky. Rusové prý také útočí na velké transformátorové stanice a vodní elektrárny.

Související obsah

​Rusové chtějí nechat Ukrajince vyhladovět

Rusové svou změnou chování jasně ukazují svůj cíl. Podle experta si jsou dobře vědomi toho, že začíná zima. A chtějí toho patřičně využít. "Na Ukrajině teď začíná změna a Rusové to dobře vědí," tvrdí Vojáček. "Což znamená, že se snaží Ukrajince vyhladovět a nechat je zmrznout. Proto usilují o to, aby neměli dodávky plynu a elektřiny," hodnotí ruskou vojenskou strategii.

Cílené útoky se Rusům očividně daří. To dokazuje i fakt, že ukrajinský prezident Zelenskyj přiznal, že se Ukrajina potýká s problémy. Po vzdušných útocích se bez proudu ocitlo více než sedm milionů ukrajinských domácností. Bez elektřiny byla i půlka Kyjeva a řada dalších měst.

Související obsah

​Ukrajinci ale mají obrovskou výhodu

Válka trvá téměř devět měsíců a Ukrajinci už začínají být unavení. Na druhou stranu to, že dobyli Cherson, jim podle experta dodalo víru ve vlastní schopnosti. O něco více také prý věří tomu, že mohou Rusy porazit.

Rusko přitom disponuje mnohem širším vojenským arzenálem. "Rusové jsou v přesile, ale je vidět, že to nestačí," hodnotí expert. Ukrajinci podle něj mají něco, proti čemu se těžko bojuje.

Obyvatelé Ukrajiny si podle Vojáčka uvědomují, že jsou v právu. "Oni vědí, že jsou ve své zemi, že válka je nespravedlivá. Oni vědí, za co bojují," tvrdí expert. Podle něj Ukrajinci bojují zejména za tři věci – za svou zemi, své území a rodiny. To jim prý dává obrovskou výhodu.

Z Kremlu unikly přísně tajné zprávy. Putin trpí nevyléčitelnou chorobou:

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz