Zahraničí

Konec války do Vánoc? Hlásí se muž, který prý Putina přesvědčí

Konec války do Vánoc? Hlásí se muž, který prý Putina přesvědčí
Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Válka na Ukrajině trvá už téměř devět měsíců a její konec je zatím v nedohlednu. Nyní se ovšem přihlásil zájemce, který tvrdí, že svého kamaráda, ruského prezidenta Vladimira Putina, dokáže přesvědčit, aby válku ukončil ještě do letošních Vánoc.

Zima se blíží a Ukrajinu už pomalu pokrývá sníh. V zemi se ovšem stále bojuje a válka, která začala 24. února a měla být původně otázkou pár dnů, stále trvá. Kyjev a Moskva spolu navíc stále nemluví a jednání o míru tak pořád nejsou na stole.

Do hry se nyní ale vložil muž, který se považuje za přítele ruského prezidenta. Kremelského šéfa chce prý přesvědčit, aby se z Ukrajiny stáhl, a to ještě do Vánoc. Tímto mocným mužem má být bývalý předseda vlády Itálie Silvio Berlusconi.

Italský ministr kultury Vittorio Sgarbi britskému časopisu The Spectator naznačil, že Berlusconi se považuje za "jediného člověka" schopného zprostředkovat mír mezi válčícími frakcemi v současné patové situaci. "Myslí si, že to dokáže. A pokud to dokáže, aniž by podkopal pozici NATO, mohl by se zapsat do dějin jako hrdina," citoval magazín Sgarbiho. Bývalý premiér už má prý připravený svůj soukromý tryskáč.

Související obsah

​Berlusconi nedávno uvedl, že se na začátku války dvakrát neúspěšně pokusil dovolat ruskému prezidentovi. Není jasné, proč by měl být úspěšný nyní. Faktem ale je, že se Putin a Berlusconi spřátelili během Berlusconiho let ve funkci předsedy italské vlády.

Putin byl dokonce několikrát v Berlusconiho letní rezidenci na Sardinii. Italský expremiér zase v roce 2015 přijal kontroverzní pozvání a navštívil poloostrov Krym, který o rok dřív anektovali Rusové. Berlusconi se také chlubil kolegům ze své strany Forza Italia, že ho Putin počítá mezi pět přátel, které má.

Putin v poslední době čelí tvrdé kritice. Vypadněte z Ukrajiny, vzkázal mu významný státník:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz