Domácí

Požádat o předčasný důchod je teď mnohem snazší. NÁVOD, jak na to

Požádat o předčasný důchod je teď mnohem snazší. NÁVOD, jak na to
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

Uvažujete o odchodu do předčasného důchodu, ale kvůli práci nemáte čas na lítání po úřadech a vyřizování všech dokumentů? Nezoufejte! Šťastná seniorská léta jsou dost možná na dosah. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) totiž přišla se změnou, která zaručí, že možnost podání žádosti nepropásnete.

Ministerstvo práce a sociálních věcí nedávno samo upozornilo na fakt, že odejít do předčasného důchodu je letos výhodnější než čekat na jarní termín odchodu do řádného starobního důchodu. Čechy taková myšlenka očividně láká.

Nenadálý zájem totiž způsobil fronty na úřadech a pro některé zájemce už ani nejsou volné termíny. Správa sociálního zabezpečení se proto rozhodla situaci vyřešit. Uchazeči si nově mohou podat žádost on-line. Stačí na stránkách ČSSZ vyplnit tiskopis.

Související obsah

Ten funguje jako záruka toho, že zájemce si zachová letošní datum uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění i navzdory tomu, že se nemůže dostavit osobně. Oficiální žádost je pak ale nutné vyplnit na místě.

​Podání tiskopisu je jednoduché. Je možné jej vyplnit elektronicky na internetových stránkách. Případně můžete dokument pomocí těchto stránek stáhnout a následně vytisknout, vyplnit a odeslat na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení.

Související obsah

​Kdo má nárok na předčasný důchod?

Takzvaný předčasný důchod je možné přiznat několik let před dosažením důchodového věku. Je ale potřeba získat potřebnou dobu důchodového pojištění jako při řádném odchodu do starobního důchodu.

"To znamená 35 let pojištění včetně náhradních dob pojištění nebo 30 let doby pojištění bez náhradních dob," vysvětlila na dotaz redakce TN.cz tisková mluvčí ČSSZ Jitka Drmolová.

"Pokud důchodový věk pojištěnce činí alespoň 63 let, vzniká nárok nejdříve dosažením věku alespoň 60 let, a za předpokladu, že do dosažení důchodového věku ode dne, od něhož se starobní důchod přiznává, chybí nejvýše 5 roků," vysvětluje Drmolová.

Související obsah

​Jinak je to v případě zájemců mladších 63 let. "Je-li důchodový věk pojištěnce nižší než 63 let, nárok na předčasný starobní důchod vzniká nejdříve ode dne, od kterého do dosažení důchodového věku chybí nejvýše tři roky," dodává Drmolová.

Ti, kteří se už důchodového klidu nemůžou dočkat a při pomyšlení na předčasný důchod se tetelí nedočkavostí, by ale teď měli zbystřit. Přiznání předčasného starobního důchodu je totiž nezvratné a vylučuje nárok na řádný starobní důchod. Doba, o kterou se odchází do předčasného důchodu dříve, totiž výši důchodu sníží.

Odborníci doporučují mít na důchod našetřeny zhruba dva až tři miliony korun:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz