Ekonomika

Ruská ekonomika se řítí do záhuby. Putin zavádí podobný systém jako Hitler

Ruská ekonomika se řítí do záhuby. Putin zavádí podobný systém jako Hitler
Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Ruská ekonomika se i navzdory velmi pozitivnímu hodnocení vicepremiéra Bělousova řítí do problémů. A není to způsobeno jen sankcemi a válkou na Ukrajině, ale také čím dál většími vládními zásahy do ekonomiky. USA už navrhly, aby Rusko přestalo být bráno jako tržní ekonomika.

Ruskou invazi na Ukrajinu se Západ pokoušel utlumit plejádou různých sankcí. A jak poznamenává časopis Foreign Affairs, po osmi měsících se na první pohled může zdát, že moc nepůsobí. Rubl vůči dolaru posílil a pokles ruské ekonomiky může být jen v řádu nižších jednotek procent.

Výkon ekonomiky si pochvaloval i ruský vicepremiér Andrej Bělousov. Ten dokonce na jednání Asijsko-pacifického hospodářského společenství (APEC) nazval Rusko "ostrovem stability" v nadcházející globální ekonomické krizi a odhadl, že ruská ekonomika klesne letos jen o jedno procento a v příštím roce o 2,8 až 3 procenta, citovala jej ruská agentura TASS.

Související obsah

Potěmkinova vesnice

Jenomže realita není tak růžová a výhled do budoucna pro ruskou ekonomiku nevěstí nic dobrého. Například portál Financial Times odhaduje, že ruská recese dosáhne příští rok čtyř procent, a i podle ekonoma Vysoké školy ekonomické (VŠE) Martina Janíčka bude přes tři procenta, na čemž se podepisují právě sankce. Letos by se podle Světové banky mohla ruská ekonomika dokonce scvrknout až o 9 procent.

V Rusku je také poměrně vysoká inflace, která je dána jednak sankcemi a jednak nedostatkovou ekonomikou. "Pak se tam samozřejmě hodně propisuje nedostatek technologií ze Západu. Podniky v Rusku mají problémy s výrobou, viděli jsme to na spoustě dat například z automobilového sektoru. Životní úroveň Rusů se pomalu, ale jistě snižuje," popsal Janíčko.

Inflace v Rusku – odhad podle Světové banky, MMF a OECD | Zdroj: Evropská komise

Sankce podle něj působí hlavně na spotřebitele. Import do Ruska výrazně poklesl. "Ruští spotřebitelé nejsou schopní si kupovat tolik zboží a služby ze Západu, ale i jiných zemí, jak tomu bylo dříve. Odešla spousta západních firem. Sankce dál působí v technologickém sektoru, tam je to hlavně skrze čipy, polovodiče a další. Je to dost značný problém hlavně ve střednědobém horizontu, skladové zásoby se hodně rychle vyčerpávají," objasnil Janíčko.

Ruská obchodní bilance podle MMF a Světové banky | Zdroj: Evropská komise

Vliv má také válečná výroba. Ruské průmyslové kapacity se přeorientovávají na zbraně, navíc chybí pracovní síla. "Tím, jak na frontě umřelo či bylo zraněno poměrně hodně vojáků, tak se snižuje pracovní síla. Rusko už mělo před válkou problémy s pracovní silou, dováželo si ji ze středoasijských zemí. To je samozřejmě velký problém. Firmy nechtěly pouštět vojáky na frontu, ale musely," okomentoval Janíčko.

Předpověď růstu ruského HDP podle MMF, Světové banky a OECD | Zdroj: Evropská komise

​Ačkoliv se může zdát, že posílení či stabilizace rublu je pro Rusy dobrou zprávou, odhaluje to jeden specifický problém.

"Hovořilo se o tom, že Rusové budou hodně obcházet sankce skrze jiné regiony, ale není vidět, že by se to úplně dařilo. Je to vidět na tom, jak se vyvíjí rubl. Rubl se víceméně zestabilizoval před pár měsíci, částečně to způsobily centrální banky, i tím, že se importy do Ruska výrazně utlumily – Rusové nemuseli vyměňovat rubl za devizy, posilující efekt mělo i snížení cen v energetice. Pokud by Rusové obcházeli sankce, že by nakupovali z jiných lokalit jako Turecko, Írán či Indie v mnohem významnějším množství než dříve, tak by rubl měl oslabovat, což jsme neviděli. Proto budou ruské podniky více tlačené, aby sankce byly schopné obejít vlastní výrobou, což bude velmi bolestivé," vysvětlil Janíčko.

Související obsah

Státem řízená ekonomika

To vše vede k tomu, že se státní aparát snaží o čím dál větší a podrobnější dohled nad ekonomikou. Tyto tendence, jak poznamenává Janíčko, jsou patrné už od roku 2009, kdy bylo Rusko zasaženo celosvětovou hospodářskou krizí.

"Vladimir Putin nechal znárodnit řadu podniků, dovedl je de facto pod státní kontrolu. Nyní to vypadá, že se začíná zasahovat i do těch středně velkých podniků hlavně skrze to, že se jim do jisté míry začíná diktovat, co by bylo vhodné, aby vyráběly, jak by bylo vhodné, aby se chovaly k zaměstnancům," přiblížil Janíčko.

Jedná se tedy o obdobu ekonomiky Třetí říše, kdy byly i velké průmyslové koncerny často v soukromých rukou, ovšem byly podřízené Hitlerovým válečným i jiným požadavkům. Stát určoval, co se bude vyrábět, soukromé továrny se tak maximálně mohly rozhodnout, jakým způsobem požadavky naplní. V Rusku se tento problém podle Janíčka zatím nedostal až do tak extrémních důsledků, nicméně se dá předpokládat, že státní dohled bude nadále posilovat.

Hlavní snahou ruského vedení je v současnosti zajistit především základní potřeby pro své občany i za cenu toho, že bude ekonomika stagnovat nebo se propadne. Janíčko předpokládá zastavení inovativních procesů a razantní snížení investic.

I na těchto procesech podřizování ruské ekonomiky Putinovu diktátu zřejmě nyní staví svou argumentaci Spojené státy, které Rusku odejmuly status tržní ekonomiky, jak informovala agentura Reuters. Ten byl zásadní pro přijetí Ruska do Světové obchodní organizace (WTO). Podle agentury TASS se tomu ale Rusko hodlá bránit přímo na půdě WTO.

Související obsah

Arbitr nejvyšší moci

Jak upozornil politolog Martin Laryš z Ústavu mezinárodních vztahů, Rusko má úplně jinou koncepci soukromého vlastnictví, než jak jej chápeme ve zbytku Evropy. Systém velmi připomíná pokleslý feudalismus oblíbený v dobách vrcholného či pozdního středověku.

"Ti oligarchové jsou spíše správci majetku, který je jim režimem propůjčován, aby jej spravovali a vyváděli z něj peníze. Putin za posledních 20 let převáděl strategické části průmyslu do vlastnictví státu, reálně do rukou jeho přátel. Oni sami si to uvědomují, vědí, jakou roli plní, a respektují to, že vše, co mají, mají díky němu. Vysocí političtí představitelé jsou jenom Putinem dosazené osoby a přátelé z dřívějšího působení. On vlastně funguje jako arbitr nejvyšší moci v rámci té personalistické kleptokracie, kterou vytvořil za posledních 20 let a upevňuje ji."

Podle Laryše se nadá ani moc očekávat, že by se vzbouřili třeba obyčejní Rusové. Mezi velkou částí společnosti vládne apatie, někteří režimu naopak straní. Navíc je mezi průměrnými Rusy velká nostalgie po časech Sovětského svazu a mnozí udržují kult státu a mají velkou důvěru v manažery státních korporací. "Radikální nálady to tam nespustí. Podporu režimu změní jen rozsáhlá mobilizace a úspěchy či neúspěchy na frontě," uzavřel Laryš.

Známý oligarcha se postavil Putinovi. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz