Počasí

Česko sevře ledovka, varují meteorologové. Pak se ale vrátí podzim

Česko sevře ledovka, varují meteorologové. Pak se ale vrátí podzim
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Nedělní ráno bylo nejchladnějším z celého týdne – na Jizerce v Jizerských horách teplota klesla k -15 °C, mrazivo bylo i v nižších nadmořských výškách. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal v neděli dopoledne výstrahu před ledovkou, která Česko zasáhne v noci a v průběhu pondělí. Druhá polovina týdne přinese citelný nárůst teplot vzduchu a první adventní neděle bude ve znamení teplot až na 10 °C.

V 7 hodin ráno klesla teplota v Liberci k -6,7 °C, v Ústí nad Labem k -5,1 °C, v Karlových Varech k -5,1 °C, v Pardubicích k -6,8 °C, v Praze-Kbely -4,9 °C. Po studeném ránu se nejvyšší odpolední teploty zastaví už místy nad bodem mrazu. Odpolední teploty budou mezi -2 až 5 °C.

Převládat bude oblačno, zpočátku dne místy sněhové přeháňky, během dne budou v nižších a středních polohách přecházet v déšť se sněhem nebo déšť, ojediněle i srážky mrznoucí. Jen přechodně bude polojasno. Také dnes pozor na náledí, zmrazky, při mrznoucích srážkách na ledovku a mrznoucí mlhy.

Meteorologové z ČHMÚ vydali v neděli dopoledne výstrahu před tvorbou ledovky. "Ojediněle se bude při mrznoucích srážkách vytvářet slabá ledovka," napsali meteorologové. Pro Prahu, Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký a Liberecký kraj platí výstraha od nedělní 22. hodiny do pondělních 5 hodin ráno.

Od 3 do 10 hodin v pondělí pak platí výstraha pro Královéhradecký, Pardubický, Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský, Moravskoslezský kraj a Vysočinu.

V neděli to bude klouzat zejména na jihozápadě území | Zdroj: TN.cz

​Nebezpečí tvorby náledí hrozí zejména v první polovině týdne

Nový týden přinese velkou dynamiku počasí – přes Česko budou přecházet jednotlivé frontální systémy – oblačnosti i srážek bude hodně, ale teploty půjdou nahoru. V pondělí bude oblačno až zataženo, místy déšť, od středních poloh sněžení, ojediněle srážky mrznoucí. Ranní teploty 2 až -3 °C. Denní teploty 2 až 6 °C.

V úterý bude oblačno až zataženo, místy déšť, od vyšších poloh sněžení. Během dne ojediněle i srážky mrznoucí. Ojediněle mrznoucí mlhy. Ranní teploty 1 až -3 °C. Denní teploty 2 až 6 °C. Ve středu bude oblačno až zataženo, místy déšť, od vyšších poloh sněžení. Ranní teploty 2 až -2 °C. Denní teploty 3 až 7 °C.

Ve středu bude oblačno až zataženo, místy déšť, od vyšších poloh sněžení. Ranní teploty 2 až -2 °C. Denní teploty 3 až 7 °C.

V pondělí na silnicích pozor zejména po ránu a dopoledne | Zdroj: TN.cz

​Od čtvrtka sněžení pouze na horách

Další nárůst teplot vzduchu přinese konec týdne – srážky sněhové nebo smíšené očekáváme pouze v horských oblastech. Ve čtvrtek bude oblačno až zataženo, místy déšť, na horách sněžení. Ranní teploty 2 až -2 °C. Denní teploty 4 až 8 °C. V pátek na sv. Kateřinu bude oblačno až zataženo, místy déšť, na horách sněžení. Ranní teploty 4 až 0 °C. Denní teploty 5 až 9 °C.

První adventní neděle přinese až 10 °C

První adventní víkend bude "jarní". V sobotu bude oblačno až zataženo, místy déšť, na horách sněžení. Přechodně až polojasno. Ranní teploty 4 až 0 °C. Denní teploty 5 až 9 °C. V neděli bude oblačno až zataženo, místy déšť, na horách sněžení. Přechodně až polojasno. Ranní teploty 4 až 0 °C. Denní teploty 6 až 10 °C. A výrazné ochlazení nás nečeká ani na přelomu listopadu a prosince. Tento víkend byl nejchladnější z celého listopadu.

Podrobná předpověď počasí s Dagmar Honsovou:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz