Zahraničí

Kreml se třese v základech. Peskov omylem prozradil, s čím se Putin potýká

Kreml se třese v základech. Peskov omylem prozradil, s čím se Putin potýká
Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Ruský prezident Vladimir Putin si už nejspíš ani nevzpomene, jak vypadá klidné spaní. Ve válce s Ukrajinou začala jeho armáda tahat za kratší konec a Západ je v sankcích i podpoře Kyjeva nekompromisní. Jenomže to není to jediné, co šéfa Kremlu momentálně trápí.

Putina rozčiluje srovnávání současného napětí mezi Ruskem a Západem a karibskou krizí z roku 1962. V zemi, kterou útok na Ukrajinu uvrhl do mezinárodní ekonomické izolace, se teď o něm dokonce mluví jako o novodobém Nikitu Chruščovovi.

A to šéfovi Kremlu brnká na nervy asi ze všeho nejvíc, lze vyčíst ze slov jeho mluvčího Dmitrije Peskova, na něž upozornila agentura TASS. "To přirovnání je stěží namístě. Putin je Putin a Chruščov byl Chruščov, dej mu Pánbůh klid. Nemyslím si, že Putina je možné s někým srovnávat," řekl.

"Charakter těch krizí je rozdílný, ačkoliv tehdy i teď se jedná o střet mezi námi a kolektivním Západem vedeným Spojenými státy. To je podobné, jednotlivé nuance jsou ale samozřejmě odlišné," doplnil Peskov.

Související obsah

Ruský prezident v posledních týdnech údajně ztrácí pevnou půdu pod nohama. Opakovaně se spekuluje o tom, že se ho nejbližší okolí chystá svrhnout, připomněl list The Insider

Karibská krize byla jednou z největších eskalací studené války. Sovětský svaz v roce 1962 rozmístil rakety středního doletu na Kubě, odpověděl tím na americké rakety v Turecku. Hrozilo, že krize přeroste v jadernou válku.

Oba státy se nakonec domluvily, že rakety stáhnou. O rok později vznikla horká linka mezi Washingtonem a Moskvou, aby se podobná situace neopakovala. 

Střet Ruska s NATO by se Česka dotkl okamžitě, varoval šéf generálního štábu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz