Zahraničí

Expert řekl, proč nechce pád Putina. Obává se něčeho horšího

Expert řekl, proč nechce pád Putina. Obává se něčeho horšího
Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

V Kremlu roste při neúspěších ve válce na Ukrajině nespokojenost. Spousta lidí tak začala doufat ve svržení ruského prezidenta Vladimira Putina. Novinář a expert na Rusko Owen Matthews se ale této možnosti obává.

Pokud by Rusko na Ukrajině selhalo ještě více než doposud, Putin by to podle Owena Matthewse politicky nepřežil. Katastrofou by podle něj byl pro Moskvu návrat hranic na pozice před rokem 2014. V takovém případě by se museli Rusové stáhnout z Donbasu i Krymu. Uvedl to pro stanici Sky News.

Tato alternativa by ale podle něj byla děsivější než současnost. "Co nechcete, co je ještě nebezpečnější než současná situace, nebezpečnější než Putin, je revoluce v Rusku, při které Putin padne," prohlásil. Opozice vůči Putinovi je totiž v Kremlu údajně plná nacionalistů. "Jsou agresivnější než Putin sám," myslí si expert. 

Putin si podle Matthewse, který v Moskvě žil a pracoval přes 25 let, původně myslel, že svržení kyjevské vlády bude jednoduché. Nepřipravoval se tedy na to, že válka bude dlouhá. To mu nyní může zlomit vaz. 

Související obsah

Sám Putin si už podle telegramového účtu Generál SVR, který zveřejňuje interní informace z Kremlu, připravil nouzový plán útěku z Moskvy, pokud by se mu situace vymkla z rukou a musel by uprchnout. Pro tento případ si ve Středoafrické republice odložil nemalé jmění v hotovosti i ve zlatě, které má hodnotu celkem 14,8 miliardy dolarů (přes 340 miliard korun).

Po debaklu v Chersonu navíc čelil hněvu moskevských elit. Ultrakonzervativní ideolog Alexandr Dugin napsal, že Putina mohou brzy svrhnout, zabít a nahradit někým lepším. Následně svůj příspěvek na sociální síti Telegram smazal.

"Zatím drží moc pevně díky propagandě. Neexistuje nějaký jeho jasný následovník," sdělil Matthews webu Express.co.uk. "Ačkoli velká část ruské vlády a podnikatelských elit je z války zoufale nešťastná, malá skupina mužů na vrcholu věří, že všechno skvěle vychází," dodal.

Do Putina se obul další silný hráč:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz