Domácí

Průzkum: Lidé nejvíce věří starostům a zastupitelstvům, nejméně naopak vládě

Průzkum: Lidé nejvíce věří starostům a zastupitelstvům, nejméně naopak vládě
Vláda v Poslanecké sněmovně. Ilustrační foto | Zdroj: Poslanecká sněmovna

Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) důvěřují lidé nejvíce představitelům místních samospráv. Nejhůře si naopak vede vláda a Poslanecká sněmovna následovaná prezidentem a Senátem.

Lidé nejvíce důvěřují starostům a obecním zastupitelstvům, vyplývá z výzkumu CVVM, který se uskutečnil od září do listopadu letošního roku. Zatímco starostům rozhodně důvěřuje 21 % obyvatel a dalších 41 % jim spíše důvěřuje, obecním zastupitelstvům rozhodně důvěřuje 15 % lidí a spíše jim důvěřuje 48 %.

Graf důvěry občanů v ústavní instituce | Zdroj: CVVM SOÚ AV ČR

O něco hůře jsou na tom zástupci krajů. Hejtmanům rozhodně důvěřuje 6 % obyvatel Česka, spíše jim důvěřuje pak dalších 40 %. Krajská zastupitelstva mají rozhodnou důvěru 3 % lidí, spíše jim důvěřuje 45 %.

Související obsah

Nejhůře jsou na tom představitelé celostátních institucí. Takřka shodně jsou na tom Poslanecká sněmovna a vláda, těm důvěřuje asi 28 % lidí. Kabinetu Petra Fialy však rozhodně nedůvěřuje více lidí. Jen o něco lépe jsou na tom Senát a úřad prezidenta. Senátu přitom rozhodně důvěřuje o 1 % víc lidí a o 4 % méně lidí mu rozhodně nedůvěřuje.

Výzkum probíhal od 8. září do 8. listopadu 2022 na reprezentativním vzorku 821 respondentů starších 15 let.

Vláda zvažuje zastropovat energie i pro velké firmy. Podle odborů může hrozit katastrofa:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz