Domácí

Vláda si zahrává s ohněm. Kam přijde Síkela, tam je to pozdě, říká Havlíček

Dvojí zdanění firem, napětí ve společnosti a kandidatura Andreje Babiše (ANO) na Hrad. To jsou některá z témat, která ve středu probrala moderátorka Bára Divišová s místopředsedou Poslanecké sněmovny Karlem Havlíčkem (ANO) v pořadu Napřímo na TN Live.

Opozice kritizuje vládu, že zastropováním tržeb výrobců energií v kombinaci s daní z mimořádných zisků se dostává do konfliktu s evropským právem i českou ústavou. Podle vlády ale o dvojí zdanění nejde. "Já jsem přesvědčen, že se to tak dá vyhodnotit. Podle judikatury z roku 2009 toto už bylo jednou shozeno ze stolu," zmínil Havlíček.

"Navíc to neodpovídá evropskému nařízení, které říká, že ta windfall tax má zahrnovat určitá odvětví a že ta tzv. daň z nadměrných zisků má zahrnovat výrobce elektrické energie. U nás je to tak, že ten výrobce elektrické energie spadá jak pod windfall tax, tak pod tento mimořádný odvod. Jsem zvědavý, jak to budou vysvětlovat na Evropské komisi. Jedná se o sto miliard korun, takže si myslím, že si vláda zahrává s ohněm," tvrdí.

Související obsah

Bývalý ministr průmyslu a obchodu Havlíček se pustil do toho současného ministra Jozefa Síkely (za STAN)​​. "Síkela do značné míry nepochopil, o čem je řízení toho resortu. On jakýmsi arogantním a přezíravým způsobem nahlíží na cokoliv, co mu kdo řekne. Nepochopil princip Parlamentu, že je neustále vystaven určitému tlaku a kritice. On proto odmítá všechno, co my řekneme. Kam přijde ministr Síkela, tam je to pozdě," řekl Havlíček.

Hnutí ANO bude reprezentovat v prezidentské volbě Andrej Babiš. "Měli jsme několik kandidátů. Byl to samozřejmě Andrej Babiš, Alena Schillerová, Martin Stropnický, Radek Vondráček a já. Těchto pět lidí se skloňovalo ze všech možných úhlů pohledu. Probírali jsme to spolu několikrát, pracovali jsme s daty, průzkumy a analýzami," zmínil Havlíček.

"Můj názor byl takový: 'Řiďme se trochu méně průzkumy, přece to není o tom, co nám vypadne z Jáchyme, hoď ho do stroje. Notabene ty průzkumy jsou různé. Ale dívejme se na to, co fakticky chceme a kdo k tomu má nejlepší předpoklady.' Andrej Babiš byl ministr financí, premiér v nejtěžší polistopadové volbě. A je naprosto logické, že to má být on," uzavřel Havlíček.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz