Domácí

Vláda lidem slíbila snazší přístup k elektřině. Některým teď hrozí problémy

Zjednodušení výroby elektřiny pomocí solárů na bytových domech se zase odkládá. A to i přesto, že to patřilo mezi priority kabinetu Petra Fialy (ODS). I když má koalice v parlamentu většinu a chtěla novelu projednávat ve zkráceném řízení, nepovedlo se. Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) za to může opozice. Ta tvrdí, že novela má velké nedostatky.

Ministr sliboval novelu, která má umožnit lidem stavět na střechách elektrárny bez licence s výkonem až 50 kilowattů před prázdninami. Do legislativního procesu přišla v polovině září. Jenže schvalování se zadrhlo. "My jsme to předložili do Sněmovny a požádali jsme o zrychlený proces, který prostě opozice odmítla," hájí se ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Opozice chce, aby legislativu projednaly všechny sněmovní výbory, vláda prý tak důležitou věc nechala na poslední chvíli. "Měla absolutně jiné priority a že toto nechala na poslední chvíli, to je zcela v její odpovědnosti. Vláda má ve Sněmovně 108 poslanců, bez problému si to mohla prosadit," okomenoval situaci místopředseda dolní komory Karel Havlíček (ANO).

Související obsah

​"Tento zákon je jednoznačně prioritní. Ministr Síkela předpokládal, že bude s ním vysloven souhlas již v prvním čtení," vyjádřil se poslanec z TOP 09 Michal Kučera.

"Jsou tam některé nedodělky a věci, které je potřeba změnit. Máme na to pozměňovací návrhy, nejenom my jako hnutí SPD, ale i druhá opoziční strana ANO a také i některé pětikoaliční strany," tvrdí poslanec Radim Fiala (SPD).

Někteří lidé mohou mít potíže

Novela měla posunout hranici pro licenci na výrobu elektřiny solárními panely z deseti na padesát kilowattů. Současných 10 kilowattů většinou stačí prakticky jen v rodinných domech. Ti, kteří ministrovi věřili, a s instalací solárů už začali, se teď mohou dostat do problémů.

"Tím, že se novelu nepodařilo schválit, tak bariéry zůstávají. Mezitím se však již rozběhly projekty instalací elektráren a ty se teď mohou dostat do problémů," upozorňuje Vladimír Matajs ze společnosti Solární experti.

Související obsah

​Podle staré legislativy je vše nad 10 kW totiž bráno jako podnikání a navíc je k tomu nutná i licence. "Z nájemníků, z vlastníků v SVJ a družstvech se stanou podnikatelé," vysvětluje Matajs.

"Já si myslím, že v této situaci bychom měli být schopni reagovat rychleji. Vždycky jsme stáli o to, aby skupiny lidí, komunity, které mají na svých střechách solární panely, měly dobré podmínky pro to, se zapojit do té sítě a fungovat. Aby to nebylo pořád na těch energetických gigantech," říká pirátský poslanec Jakub Michálek.

"Je to zákon, který asi jsem neuměl schválit v rámci legislativní nouze," připustil Síkela. "To je dáno nezkušeností. On to podcenil fatálním způsobem, teď trochu panikaří. Podle mého názoru se to rovněž dá zvládnout," konstatoval Havlíček.

sei, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz