Zahraničí

Merkelová o poslední schůzce s Putinem: Všimla si zásadní změny v jeho chování

Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová se v rozhovoru s týdeníkem Spiegel vrátila k poslednímu setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Dvojice spolu jednala v srpnu 2021, už tehdy si ale Merkelová všimla zásadní změny v Putinově chování. K jejich společné schůzce vůbec poprvé přizval i ruského ministra zahraničí. Díky tomuto zásadnímu momentu pochopila, že už nemá na šéfa Kremlu žádné páky.

Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová v rozhovoru pro týdeník Spiegel obhajovala svou politiku vůči Rusku před únorovou invazí na Ukrajinu. Připomněla, že se v létě 2021, tedy ke konci svého mandátu, neúspěšně pokoušela spolu s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem dojednat společná setkání s Putinem. "Neměla jsem ale sílu prosadit se," uvedla.

"Opravdu všichni věděli, že na podzim už budu pryč," upozornila a dodala, že coby odcházející politička ztratila veškeré páky, jak přimět šéfa Kremlu k jednání.

Moskvu naposledy navštívila v srpnu 2021. "Ten pocit ze schůzky byl naprosto jasný: 'Co se týče mocenské politiky, skončila jste,' " popsala své dojmy. Dodala, že Putinovi záleží jen na moci a že tu ona ke konci mandátu neměla.

Zásadní pro tehdejší kancléřku bylo, že na závěrečnou schůzku s sebou šéf Kremlu přivedl i ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Dříve spolu oba státníci jednali vždy mezi čtyřma očima, jak poznamenala.

Související obsah

​Rusko před únorovým začátkem invaze na Ukrajinu několik týdnů masivně budovalo armádu u hranic s Ukrajinou. Ve světle pozdějších událostí pak čelila nejen Merkelová, ale i další lídři zemí Evropské unie kritice, že měli s Kremlem jednat důrazněji, uvedla BBC.

Merkelová věří, že její postoj k Ukrajině při mírových rozhovorech v Minsku po ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym v roce 2014 a během války v oblasti Donbasu poskytl Kyjevu čas, aby se lépe bránil proti ruské armádě.

Svého odchodu z úřadu v prosinci prý ale nelituje, protože měla pocit, že její vládě se nedaří dosáhnout pokroku nejen v ukrajinské krizi, ale také v konfliktech v Moldavsku, Gruzii, Sýrii a Libyi, které se všechny týkaly Ruska.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz