Zahraničí

Putin chce Ukrajince donutit, aby se vzdali. Unikl nejnovější plán Kremlu

Putin chce Ukrajince donutit, aby se vzdali. Unikl nejnovější plán Kremlu
Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Místo tří dnů, se kterými původně v Kremlu počítali, trvá válka na Ukrajině už devět měsíců. Vladimir Putin se podle nedávných prohlášení nehodlá smířit s tím, že by Rusko nemuselo nakonec uspět. Ve hře je údajně brutální plán, kterým by Moskva donutila Kyjev kapitulovat. Stálo by to miliony životů.

Úspěšná ukrajinská protiofenziva nedává Moskvě spát. Intenzivní bombardování prý zdaleka není to nejsurovější, k čemu se ruský prezident Vladimir Putin dokáže uchýlit, aby docílil svého.

Západní tajné služby zjistily, že ruská armáda by se mohla pokusit otrávit miliony Ukrajinců novičokem, informoval portál Mirror.

Putinovi agenti použili nervový jed nespočetněkrát, v roce 2018 otrávili dvojitého špióna Sergeje Skripala a dva roky poté i vůdce ruské opozice Alexeje Navalného, oba muži útoky nakonec přežili. Sovětská rozvědka jím nepřátele likvidovala už za studené války.

Související obsah

S nasazením novičoku proti mase lidí zatím Rusové zkušenosti nemají. K obávaným scénářům, před nimiž varovali američtí zpravodajci, patří i potenciální nasazení špinavé bomby nebo jaderných zbraní, připomněl list Politico.

Atomovým arzenálem Moskva vyhrožovala opakovaně. Západní představitelé pokaždé ujistili, že takový krok by nezůstal bez rázné odpovědi.

Přestože ruská armáda ztrácí kontrolu nad okupovaným ukrajinským územím, Putinovo okolí si to odmítá připustit. "O úspěchu naší speciální vojenské operace neexistují žádné pochybnosti," prohlásil ve čtvrtek mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Na Ukrajině hrozí jaderná havárie, varují Rusové před katastrofou:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz