Domácí

Důchodce si neví rady s drahými energiemi. Budu asi muset prodat auto, říká

Důchodce si neví rady s drahými energiemi. Budu asi muset prodat auto, říká
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Zdražování energií dopadá na všechny. Některým domácnostem vzrostly zálohy čtyřnásobně a lidé teď s napětím čekají na vyúčtování za uplynulé období. Obávají se, že nebudou mít na zaplacení.

Situace s rostoucími cenami za plyn a elektřinu dopadá hlavně na důchodce. Na redakci TN.cz se obrátil 80letý muž z Vysočiny. Rád cestuje, veřejně se angažuje a snaží se zatraktivnit svou vesnici, kde dokonce postavil vlastní kapličku. Radost ze života mu ovšem zkazila faktura za elektřinu. Od léta se částka na ní přibližně zčtyřnásobila.

"Dlouhá léta, možná desetiletí jsem platil za elektřinu mezi 1 500 až 1 800 Kč. Najednou, před asi dvěma třemi měsíci, mi to zvedli na 3 000 Kč. No a minulý týden mi přišla složenka s velikou sladkou omluvou na 6 800 Kč. To je 81 tisíc za rok. Kde na to mám vzít? Žiju sám a jsem důchodce," řekl.

Bydlí v rodinném domku na vesnici a elektřinu prý používá v podstatě jen na svícení, přičemž podle svých slov spotřebuje asi 3 MWh ročně. Topí si automatickými kamny a obědy mu vozí z nedalekého JZD. Žije z důchodu, který je podle jeho slov přes 20 000 korun.

Související obsah

"Teď jsem zatravňoval kus zahrady, ale nevím, jestli to nebudu muset na jaře zase porýt, abych měl aspoň nějakou zeleninu a nemusel ji kupovat," tvrdí. "No a kdyby bylo ještě hůř, tak bych asi musel odstavit auto nebo ho prodat. Ale pak už nemusím ani žít, protože rád cestuju," dodal.

Změnu dodavatele elektřiny ale prý nezvažuje. "Ne, já nikomu nevěřím. Stejně bych si asi nepolepšil," postěžoval si. Nezvažoval ani, že by si požádal na Úřadu práce ČR o příspěvek na bydlení. "Je možné, že nějaké dávky jsou, ale vzhledem k tomu, že beru důchod, tak mi toho asi moc nedají," myslí si. Dodal však, že to do budoucna zváží.

Související obsah

Možná to ale ani nebude potřeba. Od ledna by mělo začít platit zastropování cen elektřiny. Ani od toho ale důchodce z Vysočiny výrazné zlepšení nečeká. "Víte, oni to ale počítají jinak. Teď mi to zvedli na těch 6 800 a celé to budou počítat z toho," tvrdil. Při udané spotřebě by ale měl od nového roku platit kolem 2 000 korun za měsíc, tedy jen o něco málo víc, než byl doposud zvyklý. 

Jak ušetřit za energie? Expert poradil, co lze omezit:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz