Domácí

Preference kandidátů kolísají. Podívejte se, kteří mají v boji o Hrad největší šance

Volební průzkumy kandidátů na prezidenta ukazují, že mezi největší favority na Hrad patří Petr Pavel, Andrej Babiš a Danuše Nerudová. Tito tři kandidáti v průzkumech dlouhodobě obsazují první příčky, ale jejich preference v průběhu času kolísají. Boj o druhé kolo se podle politologů nejspíš začne přelévat mezi Nerudovou a Pavla.

Podle posledního průzkumu společnosti Median by v prvním kole prezidentské volby získal nejvíce hlasů Petr Pavel (22,5 %). Společně s ním by do druhého kola postoupil předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (22 %). Danuše Nerudová by s 15 % skončila třetí.

Oproti předešlým průzkumům zaznamenali Pavel a Nerudová nárůst preferencí, naopak u Babiše nastal významný pokles. Průzkumy jsou ale ještě z doby, kdy Andrej Babiš oficiálně neoznámil svou kandidaturu.

Související obsah

​"Spousta lidí, kteří by chtěli volit Andreje Babiše, si nebyli jistí, jestli tu příležitost dostanou. Na druhé straně je spousta lidí, kteří zásadně Andreje Babiše odmítají, tak nebyli ještě tak nastartováni, jako mohou být teď, když už toho svého "nepřítele" opravdu vidí na bitevním poli," vysvětluje politolog Jan Herzmann.

Několik měsíců byl hlavním favoritem v prvním kole právě Andrej Babiš, který se svou kandidaturou otálel. V září ho ale poprvé překonal Petr Pavel a průzkum navíc ukázal, že expremiéra by ve druhém kole porazil jak on, tak i Danuše Nerudová. Podle politologů by se tak teď mediální boj mohl přesunout víc mezi tyto kandidáty.

"Nepochybně týmy podporovatelů klíčových kandidátů rozjedou i antikampaně, pokusí se vyhledávat nějakou špínu na soupeře. Tu potom nemusí prezentovat kandidáti samotní, ale může to nejrůznějšími způsoby prosakovat do médií. I to je součást přímé volby prezidenta," upozorňuje politolog Lukáš Jelínek.

Související obsah

​"Petr Pavel byl dva roky ve své kampani představován jako jediný, kdo může porazit Andreje Babiše. Pak se ukázalo, že to tak není, že v podstatě každý kandidát vládního tábora Babiše s přehledem porazí, to znamená, že tato bariéra padla. Nyní se rozhoduje jedině podle toho, kdo těm lidem méně vadí," objasnil politický komentátor z INFO.cz Martin Schmarcz.

Po pátku se seznam prezidentských kandidátů snížil na devět. I když mohou ještě další přibýt po odvolání k Nejvyššímu správnímu soudu, podle politologů má šanci na úspěch jen pár z nich. "Podle mě se ukáže už v těch nadcházejících týdnech výrazná propast mezi zhruba pěti, šesti nejkvalifikovanějšími kandidáty a těmi ostatními, kteří budou spíš hrát roli jakéhosi křoví," domnívá se Jelínek.

Odborníci se ale shodují, že prezidentské volby na začátku příštího roku budou mít rekordní volební účast.

sei, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz