Zahraničí

Orbán překvapil nezvyklou kritikou Ruska. Ohrožuje podle něj celou Evropu

V Kyjevě se energetikům podařilo z velké části obnovit dodávky elektřiny poté, co tamní infrastrukturu poškodilo ruské bombardování. Zvládli to právě včas, v ukrajinské metropoli totiž očekávají husté sněžení a teploty pod bodem mrazu.

Na Ukrajinu přichází zima. Podle amerických vojenských expertů se klesající teploty projeví na intenzitě bojů. Jakmile půda na frontě zmrzne, začne ofenzíva. Nejspíš z obou válčících stran.

Podobně jako v Kyjevě elektřina funguje už i v nedávno osvobozeném Chersonu. Navzdory tomu odtamtud stále prchají stovky lidí. "Předevčírem zasáhla náš dům raketa. Shořely tam čtyři byty. Okna jsou rozbitá. Nemůžeme tam být," popsal tamní situaci obyvatel Chersonu Vitalij Nadtočij.

Související obsah

​V sobotu se uskutečnila výměna válečných zajatců. Mezi vojáky, kteří se konečně mohli vrátit domů, byli i někteří obránci Mariupolu, černobylské jaderné elektrárny nebo strategického Hadího ostrova.

"Jsem rád, že jsem zpátky doma. Bylo to těžké, ale věřili jsme, že se vrátíme domů. Zvlášť když jsme se potom mohli spojit s příbuznými přes Červený kříž. To nám dalo sílu vydržet," svěřil se jeden z propuštěných zajatců.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém posledním projevu prohlásil, že Ukrajina zažívá genocidu a vláda se snaží dělat vše, co je v jejích silách, aby Rusko zastavila.

Související obsah

​Ostrými slovy na adresu Moskvy nešetřil ani polský premiér. "Stejně jako nacistické Německo vyhlásilo válku, když vidělo, že prohrává, Rusko dělá totéž. Vidí, že prohrává, a proto tváří v tvář porážce sahá po prostředcích zkázy," pronesl Mateusz Morawiecki.

Nezvyklou kritikou ruského postupu překvapil i maďarský premiér Viktor Orbán. Prohlásil, že je potřeba suverénní Ukrajiny k tomu, aby Rusko nepředstavovalo pro Evropu hrozbu.

sei, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz