Zahraničí

Tanková velmoc bez tanků: Putin musel "škemrat" o zbraně u nečekané země

Tanková velmoc bez tanků: Putin musel "škemrat" o zbraně u nečekané země
Ruský tank T-72 zničený u Černihivu v dubnu 2022 | Zdroj: Profimedia

Síly ruské armády se vždy ve velkém spoléhaly na tanky. Jenže kvůli bojům na Ukrajině mají ruští tankisté vysoké ztráty, a byť se ruská armáda snaží co nejrychleji zprovozňovat zakonzervované tanky, kvalitativně i kvantitativně to nestačí a patrně se bude muset obrátit na pomoc ze zahraničí. Desítky tanků tak Rusku poskytlo Bělorusko.

Podle ukrajinského generálního štábu bylo k 28. listopadu ve válce na Ukrajině zničeno 2 905 ruských tanků. Další statistiku nabízí portál Oryx, který uvádí jak ztracené ruské, tak ukrajinské stroje, jejichž stav může doložit fotografií. Dle jeho údajů Rusko na Ukrajině ztratilo 1 520 strojů, z čehož bylo 875 zničeno, poškozeno 64, opuštěno 56 a zajato 525. (Pro srovnání, zdokumentované ztráty Ukrajiny jsou 374 tanků, z toho bylo 216 zničeno, poškozeno 17, opuštěno 13 a zajato 129.)

"To je mnoho i pro armádu, jaká je ruská, která může stále čerpat z bývalých sovětských zásob. Fakt, že na tom Rusové nejsou s tanky dobře, dokládá skutečnost, že o pomoc požádali Bělorusko, které jim darovalo 98 zastaralých tanků T-72A (ekvivalent těch T-72M, které jsme na Ukrajinu poslali my)," zhodnotil vojenský analytik Jiří Vojáček.

Vojska Ruska a Ukrajiny k 24. lednu 2022 | Zdroj: TV Nova

​Na tyto problémy na svém telegramovém účtu upozornil také ukrajinský vojenský pozorovatel Alexandr Kovalenko. Ten uvádí, že Rusko mělo na začátku války bojeschopných 2 600 až 3 300 tanků, dalších minimálně 15 000 bylo zakonzervováno ve skladech. Na první pohled by se tak mohlo zdát, že má Rusko jako tanková velmoc pořád ještě rezervy.

Související obsah

Velké rezervy v zoufalém stavu

Jenže tomu tak není. "Faktem je, že většina těchto tanků byla uskladněna v mírně řečeno nevyhovujících podmínkách. Ve skutečnosti jen asi 20 procent je vhodných pro další provoz, jedná se asi o 3 000 tanků. Zprovozuschopnění tanku T-72 po konzervaci může trvat dva týdny až měsíc, u T-80 je to ještě složitější. Ve většině případů probíhá restaurování tanků v podobě kanibalizace součástek z jiných uskladněných tanků," popsal Kovalenko.

Proto se podle Kovalenka mohlo Rusko obrátit nejen na Bělorusy, ale i na další státy, s nimiž má dobré vztahy a které mají ve výzbroji ruské a sovětské tanky. Může se tak jednat o Turkmenistán, ale například i Indii, Írán a Alžírsko.

Celkově by Bělorusové mohli mít kolem 600 tanků, většinou typ T-72 různých verzí, od starších (T-72A) přes novější (T-72B, B1) až po nejnovější (T-72B3). Jak jsou na tom další jmenované státy s tanky ruské provenience, se můžete podívat v tabulce níže:

Zdroj: TN.cz / Jiří Vojáček

Související obsah

Kde sehnat další tanky

​Jak poznamenal bezpečnostní odborník a politolog Josef Kraus z Masarykovy univerzity, u některých ze zmíněných států by mohlo mít Rusko s jednáním o dodávkách tanků úspěch: "Zmíněné státy je potřeba rozdělit na ty, které jsou v podobné pozici jako Rusko. Jsou to státy, které jsou z mezinárodního pohledu izolované, tedy Írán, nebo jsou pod přímou ruskou kontrolou, tedy Turkmenistán. Dovedu si představit, že dodávky z tohoto směru mohou do Ruska proudit."

U Alžírska a Indie by ale Rusko při případné žádosti o tanky mohlo narazit. "V momentě, kdy by něco takového, lidově řečeno, prasklo, tak by to byl pro ty státy ohromný problém. Riskovaly by, že se dostanou na nějaký sankční seznam, třeba ze strany Spojených států, nebo by to minimálně pošramotilo vztahy se Západem. To kvůli Rusku nebude Indie ani Alžírsko riskovat," míní Kraus.

"Indům by se mohlo stát to, co se jim stalo už předtím, že nějaká zbrojní technika, která je domluvená na servis nebo na prodej, tak nakonec skončí v rukou Rusů. Ale úplně si nedovedu představit, že by Indie posílala již zakoupené tanky, které využívá indická armáda, na podporu ruského vojenského snažení na Ukrajině. To by způsobilo velký poprask a velmi by to Indii poškodilo z mezinárodního hlediska a v očích světové veřejnosti. Turkmenistán nebo Írán nemají příliš co ztratit, protože jsou samy označovány za problémové státy a mají v podstatě pouze tu vazbu jen na Rusko," dodal Kraus.

Jenomže je otázkou, jak moc by si Rusové u Turkmenistánu a Íránu pomohli. Celkově by se jednalo asi o 1 600 tanků, z nichž by se jednalo o vyloženě archivní typy jako T-62, T-54/55 (první T-54 byl testován už v roce 1945) či Typ 59 (ten byl zařazený do služby v první polovině 60. let 20. století).

Související obsah

Technika z Řecka

Další potenciální ruskou zbrojnicí je Řecko, i když v tomto případě by se nejednalo o tanky, které bylo Rusku v dřívějších letech přátelsky nakloněno. Vztahy ovšem s válkou na Ukrajině ochladly, Řecko patří k těm, které napadané zemi posílají vojenskou pomoc. Ta v mnoha případech pochází právě z Ruska.

Řecku nyní podle portálu Army Recognition nabídly Spojené státy, že vymění veškerou ruskou techniku za americkou a evropskou a ruské stroje pošlou na Ukrajinu. V řecké armádě jsou například velitelská vozidla Ranžir, raketové systémy Tor a S-300 a protiletadlový systém Osa.

Američané tak nejen chtějí zásobovat Ukrajince technikou, s níž mají zkušenosti, sledují patrně i další cíl, a to je zpomalení případné poválečné obnovy ruského arzenálu. "Jedním z důvodů, proč Američané od Řeků odkoupí jejich ruskou výzbroj, bude bezesporu i to, že by se k ní mohli Rusové chtít dostat. Řecká armáda je úzce spojena s kyperskou, a i ta má spoustu ruských zbraní. Navíc Kypr je oblíbeným sídlem bohatých Rusů, takže odkoupit teď většinu ruské výzbroje od Řecka a poslat ji na Ukrajinu, tím Američané zabijí dvě mouchy jednou ranou," zhodnotil Vojáček.

Podívejte se na říjnový rozhovor TN Live s vojenským stratégem Richardem Stojarem z Univerzity obrany o zásobách vojenské techniky jak Rusů, tak Ukrajinců:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz