Zahraničí

Policie v Číně se snaží zabránit dalším protestům. Kolemjdoucím lustrují mobily

Po masivních demonstracích proti koronavirovým opatřením v Číně se policisté nyní v centrech řady měst snaží zabránit další vlně protestů. Hlídky často zastavují kolemjdoucí. Někteří dokonce museli vytáhnout své mobilní telefony a dokázat, že v nich nemají podezřelý obsah.

Navzdory přísným koronavirovým opatřením v Číně počty nakažených rostou. Právě restrikce zvedly vlnu nevole. Tisíce demonstrantů vyšlo do ulic v 15 městech, včetně Pekingu a Šanghaje. 

Policisté však i nadále v centrech některých metropolí hlídkují. Snaží se zabránit dalším masivním demonstracím. Například v Šanghaji policie postavila v místě předchozích protestů zábrany. Právě tímto způsobem chtěly hlídky předejít většímu shromáždění.

Související obsah

Podle portálu The Guardian se objevily také informace, že policie měla po kolemjdoucích žádat jejich mobilní telefony. Ty pak prošly lustrací, zda v nich není podezřelý obsah nebo programy, které by mohly obcházet cenzuru. "Atmosféra ve městě je velice nervózní. V ulicích je tolik policistů," uvedl v pondělí večer 30letý muž.

Lidé během víkendových protestů požadovali zrušení koronavirových restrikcí a odstoupení komunistické vlády v čele s prezidentem Si Ťin-pchingem. Mimo jiné vyjadřovali také svůj odpor proti cenzuře. "Úřady však následně po demonstracích zpřísnily cenzuru v on-line prostoru," píše CNN.

Vlnu nevole umocnil požár domu v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na konci listopadu. Při něm zahynulo 10 lidí. Objevily se totiž informace spolu s videem na sociálních sítích, že kvůli přísným restrikcím se k požáru nemohli dostat včas záchranáři, uvedl portál Sky News. Čínské úřady však tuto skutečnost popírají.

Dle zahraničních médií, která situaci sledují přímo na místě, jde o největší protesty od roku 1989, kdy se odehrál masakr na náměstí Nebeského klidu v Pekingu. Podle některých zdrojů tehdy zemřelo až 10 000 lidí.

V Číně lidé protestují proti drakonickým opatřením. Podívejte se:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz