Domácí

Vláda chce zrušit stovky úřednických míst. Odměny starostů a radních stoupnou

Vláda ve středu jednala o zeštíhlení státní správy. Kabinet se rozhodl zrušit 851 úřednických míst. Odměny regionálních politiků ale po dvouletém zmrazení navýší od ledna o deset procent. Kabinet schválil také návrh na prodloužení ochrany pro Ukrajince v Česku, a to do konce března 2024.

Od 1. ledna 2023 ubude v Česku 851 úřednických míst. "Po včerejším přehlasování prezidentského veta služebního zákona jsme dnes udělali další krok k lépe fungující a otevřenější státní správě. Plníme náš program a v zeštíhlování a zefektivňování státu budeme pokračovat," informoval na twitteru ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

K úbytku počtu pracovníků dojde na ministerstvech zdravotnictví i vnitra, dále pak v ústředí České správy sociálního zabezpečení a ve finanční správě.

Kabinet také schválil návrh, podle kterého by odměny komunálních politiků měly od ledna vzrůst o deset procent. Uvolnění starostové, primátoři či hejtmani si v závislosti na velikosti obce, města či kraje nově vydělají částku mezi 47 255 a 155 943 korunami, přičemž nejvyšší částka se týká pražského primátora. Odměny členů zastupitelstev územních samosprávných celků se naposledy zvýšily v lednu 2020 o 7,5 procenta.

Související obsah

Uprchlíkům z Ukrajiny chce Česko prodloužit vízum o dočasné ochraně o jeden rok, tedy do konce března 2024. Dočasná ochrana byla zatím v Česku udělena více než 463 tisícům osob. Migranti, kteří budou chtít v zemi zůstat, se budou muset do konce března příštího roku zaregistrovat elektronickým formulářem a doložit, že mají zajištěné ubytování a jejich děti se mají kde vzdělávat. Vzniknout by mohl i registr uprchlíků, kteří pracují na dohodu o provedení práce. 

Premiér Petr Fiala (ODS) také upozornil, že vládě se povedl důležitý krok k zajištění úplné nezávislosti na dodávkách ruské ropy od roku 2025. "Vláda před 14 dny schválila projekt rozšíření ropovodu TAL a tento projekt dnes dopoledne na zasedání v Rakousku schválil i nejvyšší orgán konsorcia TAL. Tato úprava umožní zvýšit přepravovaný objem o další zhruba čtyři miliardy tun ropy," uvedl předseda vlády.

Podívejte se na reportáž:

rod, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz