Zahraničí

Biden je připraven jednat s Putinem. Má ale podmínku

Biden je připraven jednat s Putinem. Má ale podmínku
Ruský prezident Vladimir Putin a americký prezident Joe Biden | Zdroj: Profimedia

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek prohlásil, že je připraven jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, pokud by šéf Kremlu prokázal úmysl ukončit válku na Ukrajině. To podle Bidena ovšem zatím Putin neudělal.

Šéf Bílého domu po jednání s francouzským protějškem Emmanuelem Macronem pronesl, že nemá v plánu kontaktovat ruského prezidenta Vladimira Putina. Je ale připraven s ním jednat, "pokud prokáže úmysl ukončit válku". "To zatím neudělal. Až se tak stane, po poradě s našimi partnery v NATO se s ním rád sejdu a pobavím se s ním," cituje amerického prezidenta Joea Bidena portál France 24.

Biden a Macron přislíbili dlouhodobou podporu Ukrajině v boji proti Rusku. "Existuje jeden způsob, jak tuto válku ukončit. Putin se stáhne z Ukrajiny, to je číslo jedna. Ale zdá se, že k tomu se neschyluje," zhodnotil americký prezident.

Související obsah

​Macron uvedl, že v následujících dnech plánuje promluvit s Putinem o bezpečnosti Ruskem okupovaného Záporoží. "Budu pokračovat v rozhovorech s prezidentem Putinem," řekl Macron a vyzval ke snaze "bránit eskalaci a dosáhnout konkrétních výsledků".

Francouzský prezident ale stejně jako Biden ubezpečil, že nebude tlačit ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského do žádného mírového plánu, který nepřijme. "Nikdy nebudeme na Ukrajince naléhat, aby udělali kompromis, který pro ně nebude přijatelný," prohlásil Macron.

Agentura AFP však upozornila, že Zelenskyj od začátku invaze trvá na tom, že by Ukrajina chtěla získat zpět všechna území obsazená Ruskem.

Evropský parlament minulý týden označil Rusko za stát podporující terorismus:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz