Zahraničí

Biden hostil svou první oficiální návštěvu. S Macronem jednal o Ukrajině i Íránu

Joe Biden s první dámou přivítali v Bílém domě francouzského prezidenta Emmanuela Macrona s chotí. Je to vůbec první oficiální návštěva, kterou Biden ve svém sídle hostí. Státníci jednali o válce na Ukrajině, situaci v Číně a v Íránu.

Válka na Ukrajině, nepokoje v Číně, protesty v Íránu, světová potravinová bezpečnost, klimatické změny, energetika, vesmír, to byla hlavní témata jednání mezi politiky, kteří patří mezi ty nejmocnější muže světa.

V mnoha tématech se shodli. Oba zastávají stejný postoj vůči Íránu, situace tam nesmí dál eskalovat. Shodli se také, že budou i nadále spolupracovat s Čínou. Hlavním tématem rozhovoru byla ovšem válka na Ukrajině. Macron řekl, že má v plánu opět hovořit s Putinem o míru. Biden tuto možnost nezvažuje. "Nikdy nebudeme Ukrajince nabádat ke kompromisu, který pro ně nebude přijatelný," řekl francouzský prezident Emmanuel Macron.

Související obsah

Večeří, kterou manželé Bidenovi uspořádali, vzdali francouzskému prezidentskému páru velkou poctu. Té se dostává jen nejbližším spojencům. "Francie je naším prvním přítelem. Spojuje nás demokracie. Stojíme společně proti útlaku a nespravedlnosti," vysvětlil americký prezident Joe Biden.

"Společně můžeme budovat naši budoucnost a pracovat na ochraně klimatu, na boji proti nerovnosti," má jasno Macron.

K večeři se podával humr na másle, kaviár a hovězí s šalotkovou marmeládou. K pití byla kalifornská vína a jako dezert měli státníci pečenou hrušku a zmrzlinu crème fraîche.

ls, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz